Rusya Dijital Ruble Çıkarmaya Hazırlanıyor

Rusya Dijital Ruble Çıkarmaya Hazırlanıyor

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da dijital rublenin rezerv para birimi haline getirilmesi için çağrı yapıldı. Bu arada Batı'da, Rusya'nın fiat'ının yeni versiyonunun ülkeyi izole eden yaptırımları atlatmak için kullanılabileceğine dair endişeleri artmış durumda.

Yasa koyucu, dijital rublenin rezerv para birimi olarak hizmet etmesi gerektiğini öne sürüyor

Batı'nın artan yaptırımları karşısında, Moskova'daki yetkililer, Rusya'nın dış rezervlerine ve küresel finans piyasasına erişimini zaten sınırlayan kısıtlamaları aşmanın yollarını düşünüyorlar.

Rus medyası ve Forklog'un bildirdiğine göre, Devlet Duması'nda muhalefetteki "Adil Rusya" partisine başkanlık eden Sergei Mironov , federal hükümet, merkez bankası ve karşı yaptırım operasyonları karargahını dijital rubleyi benimsemeye çağırdı.

Onaylanmış Rusya'da dolaşan rezerv para birimi olarak dijital ruble kullanma fikri

Kıdemli parlamenter, girişimin amacının, konut ve diğer inşaat projelerini finanse etmek ve ayrıca üretim ve ulaşım altyapısını geliştirmek gibi belirli amaçlar için merkez bankasının dijital para birimini (CBDC) çıkarmak olduğunu söyledi.

Mironov, “Dijital ruble Rusya için tam teşekküllü bir yatırım ve rezerv para birimi haline gelmeli” dedi. Delege, CBDC'nin Rus ekonomisine enflasyonu artırmadan gerekli finansmanı sağlayacağına inanıyor. Dijital ruble yurt dışına yatırılamaz veya kasıtsız amaçlarla kullanılamaz, diye ekledi.

Batılı müttefikler, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımları atlatmak için rublenin dijital versiyonu da dahil olmak üzere kripto para birimleri kullanacağından korkuyor ve boşlukları kapatmak için adımlar atıyor. Başka bir milletvekili ve kripto düzenleme çalışma grubu üyesi Alexander Jakubovsky tarafından yapılan son açıklamalar, Rusya'nın küresel finansa erişimini yeniden sağlamak için dijital para birimleri kullanmakla ilgilendiğini belirtti.

Kripto para birimlerini yasallaştırmanın güçlü bir rakibi olan Rusya Merkez Bankası (CBR), dijital ruble projesini aktif olarak geliştiriyor. Para otoritesi, üç yıl önce bir CBDC düşünmeye başladı. Ekim 2020'de bir danışma belgesi yayınlandı ve Nisan 2021'de banka, ana mimarisini özetleyen dijital ruble için bir taslak yayınladı.

Platformun dijital ruble için test edilmesi bu yıl başladı: Şubat ayının ortalarında CBR, bireysel cüzdanlar arasında ilk tam işlemleri duyurdu. 2022'ye kadar sürmesi beklenen denemelere bir düzine Rus bankası katılacak. Rusya Merkez Bankası, dijital para biriminin Rus vatandaşları, işletmeler ve devlet için yeni fırsatlar yaratacağı konusunda ısrar ediyor.

Rusya Federasyonu da ABD dolarına olan bağımlılığını sınırlamaya çalıştı. Geçen Ekim ayında, Dışişleri Bakanlığı, doları Rus para birimi rezervlerinde kısmen değiştirmenin ve gelecekte diğer para birimleri ve hatta dijital varlıklarla ödeme yapmanın mümkün olabileceğini ima etti

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.