Önemli Gelişme: NFT’lere Vergi Geliyor, Bu Ülke İlk Adımı Attı!

Önemli Gelişme: NFT’lere Vergi Geliyor, Bu Ülke İlk Adımı Attı!

Sanal sanat eseri olarak tanımlanan NFT’ler, gün geçtikçe popüleritesini artırıyor. Son gelen haberlere göre NFT işlemlerinden ve ticaretinden elde edilen gelirler için gelir vergisi kuralları uygulanacak. Bu adımı ilk atan ülkelerden ve aynı zamanda bu görüşü destekleyen ülkelerden biri Singapur oldu.

Bu Ülke Kolları Sıvadı: NFT’lerden Vergi Alınacak

The Business Times’ın yayımladığı raporda, Singapur Maliye Bakanı L. Wong’un yaptığı konuşmada, NFT’ler için vergi tasarısı öne sürdüğü belirtildi. Parlamentoya yaptığı konuşmada Lawrance Wong, yürürlükte olan gelir vergisi kurallarının, değiştirilemez token’ler (NFT) için de geçerli olması gerektiğini öne sürdü. Wong, NFT işlemlerinden ya da ticaretinden sağlanan gelirlerin vergiye tabii tutulması gerektiğinin altını çizdi.

singapur

Maliye Bakanı ayrıca, Singapur’da bir sermaye vergisi rejiminin olmaması nedeni ile, NFT işlemlerinden sermaye kazancı elde eden kişilerin vergiye tabi olmayacağını açıkladı. Söz konusu haber, birçok analistin eşitsizliği azaltmaya ve uzun vadeli harcamalara yardımcı olacağına inandığı son vergi değişikliklerinin ortasında geldi.

Singapur ve Dijital Varlıklara Olan Tutumu

2022 yılının Ocak ayında Singapur yetkilileri, vatandaşları dijital yatırım araçlarıyla ilgili kararlar konusunda uyarmıştı. Bu uyarıda özellikle NFT’ler ve Metaverse projelerine değinilmişti. Singapur, Asya’daki bir sonraki kripto merkezi olarak nitelendirilmesine karşın, küresel düzenleyicileri, kripto paralar üzerinde daha fazla kontrol uygulamaya teşvik etti.

Singapur Merkez Bankası NFT piyasasını düzenlemeyeceğini geçen ay içerisinde açıklamıştı. Kıdemli ve Para Otoritesinden sorumlu Bakan Tharman Shanmugaratnam, NFT faaliyetlerini düzenlemeye ilişkin bir meclis sorusuna şu cevabı verdi:

“MAS, insanların paralarını yatırmayı seçtikleri her şeyi veya ürünleri düzenlemiyor ve muhtemelen düzenleyemiyor. Bir ürünün veya faaliyetin MAS’ın düzenleyici görevine girip girmemesi gerektiğini değerlendirirken bir varlığın özünü dikkate alıyoruz. MAS, daha önceki birkaç örnekte olduğu gibi, dayanak varlıklarının doğası gereği NFT’leri şu anda düzenlememektedir. Bu aynı zamanda diğer önde gelen yargı mercilerinin çoğu tarafından alınan tutumdur.”

Shanmugaratnam: “MAS teknolojiden bağımsız bir duruş seçti”

Para otoritesinden sorumlu Bakan Shanmugaratnam, cevapladığı sorunun ardından, yatırımcıların dikkatli olması gerektiğine vurgu yaptı. Ayrıca, düzenleyici otorite tarafından düzenlenip düzenlenmeyeceğini belirlemek için token’ların temel özelliklerine bakıldığını açıkladı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.