Merkez Bankalarından Yeni Dijital Para Hamleleri

Merkez Bankalarından Yeni Dijital Para Hamleleri

Kripto para sektörü her geçen gün büyümeye devam ederken devletler de bu konuda nasıl bir yol izlemeleri gerektiği henüz tam olarak bilemiyorlar.

Ancak kripto sektörünün ileride çok daha büyük bir hale geleceğini önceden gören devletler bu duruma ayak uydurmak ve çeşitli önlemleri almak için dijital paralar konusunda adımlar atıyorlar. Dijital paralar halihazırda çok büyük bir yaygınlık oranına sahip olmasalar da dijital paraları dolaşıma sokma yarışı tam hızıyla devam ediyor. Dünyadaki merkez bankalarının yüzde 85’inden fazlası dijital paralar üzerinde çalışmalar yapıyorlar ve pilot uygulamaları da hayata geçirmek istiyorlar. Özellikle Çin bu konuda yaptığı çalışmalara hız verirken pilot uygulama alanlarını da genişletti.

Kripto Paralar Tehdit Olarak Görülüyor

Merkez bankalarına göre kripto paralar önemli bir tehdit olarak görülüyorlar. Özellikle merkeziyetsiz yapıda olan kripto paraların takibinin yapılmaması Merkez Bankaları için hem vergilendirme hem de paranın kaynağını görüntülemek açısından risk oluşturuyor.

Bu yüzden devletler de dijital para birimleri ile bu durumun önüne geçmek istiyorlar. Avrupa, Japonya, ABD ve İngiltere Merkez Bankaları da bu alanda önemli adımlar atmayı sürdürüyorlar. Özellikle İngiltere Merkez Bankası’nın yakın zamanda piyasaya dijital para birimi sürmesi bekleniyor. Fakat burada göz önünde tutulması gereken devletlerin sürecekleri dijital paralar tam olarak kripto para anlamı taşımıyorlar. Dijital para sadece nakdi paranın elektronik ortamdaki hali olacak. Kripto paralar ise merkeziyetsiz eko sistem ile çalışıyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.