Kripto Varlık Vergilendirmesinde AB Ülkeleri'nin Yeni Adımı: Otomatik Bilgi Paylaşımı

Kripto Varlık Vergilendirmesinde AB Ülkeleri'nin Yeni Adımı: Otomatik Bilgi Paylaşımı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, kripto varlıkların vergi kaçırılmasında kullanımını engellemek ve kripto varlık işlemlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesini sağlamak adına otomatik bilgi paylaşımı konusunda anlaşmaya vardılar.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, kripto paraların vergi kaçakçılığına araç olarak kullanılmasını önlemek için bu alanda bilgi paylaşımını otomatikleştirmeye yönelik bir anlaşmaya vardı.

AB Konseyi, kripto paralarla ilgili olarak, üye ülkelerin ulusal vergi idareleri arasında idari iş birliğini güçlendirecek yasal değişiklikler konusunda mutabakata vardığını duyurdu.

Bu çerçevede, özellikle varlıklı bireylerin kripto para işlemlerinden elde ettikleri kazançlar kaydedilecek ve bu bilgiler diğer üye ülkelerle otomatik olarak paylaşılacak.

Vergi idarelerinin genel iş birliği çerçevesi, kripto paraları da kapsayacak şekilde genişletilecek.

KAYIT VE RAPORLAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Kripto paralar için kayıt ve raporlama yükümlülükleri getirilecek. Kripto paralardan elde edilen gelirin vergilendirilmesi sağlanacak. Kripto paraların vergi ödemekten kaçınmak için kullanılmasıyla ilgili hukuki boşluklar giderilecek. Kripto paralar, vergilendirme kapsamındaki varlık ve gelir kategorilerine dahil edilecek.

Kripto para hizmet sağlayıcıları, vergi idareleriyle otomatik bilgi paylaşımı yapmak zorunda olacak.

Bu uzlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için üye ülkelerin resmi onayı gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.