Kripto Paralar ile İlgili Yeni Düzenlemeler Yapılacak

Kripto Paralar ile İlgili Yeni Düzenlemeler Yapılacak

Geçen günlerde gece yarısı yürürlüğe giren kanun kapsamında kripto para birimleri ile Türkiye’de alışveriş yapmaya yönelik yasak getirilmişti. Bu kararın ise kripto birimlerine yönelik bir ilk karar olduğu ve ardından devamının da gelebileceği yorumları yapılmıştı. Konuyla ilgili olarak ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem tarafından açıklamalar yapıldı.

Ertem, kripto paraların kullanılmasına ve tasarrufuna yönelik olarak daha fazla düzenlemenin hayata geçirileceğini ifade etti. Bununla ilgili olarak da ilgili birimlerin gerekli hazırlıklara başladıklarını da söyledi. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ertem, Merkez Bankası tarafından alınan kararın çok önemli olduğunu ve merkezi olmayan kripto paraların ekonomik açıdan risk oluşturduğunu ifade etti.

“Merkezi Olmayan Tasarruf Aracı”

Temelde merkeziyetsiz olarak kurulmuş ve asıl önemi de bu noktada olan kripto para birimlerine yönelik Ertem şu ifadeleri kullandı: “Kripto paralar merkezi olmayan bir tasarruf aracı durumdalar. Bu yüzden Türkiye ve dünyada regülasyonlar henüz söz konusu halde değil. Bu yüzden, böylesi sistemlerin bir tür para birimi olarak kullanılması, bireylere ve kurumlara telafisi zor hasarlar verebilir,” dedi. Ayrıca Ertem kripto paralar ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirterek kripto varlıklara yönelik yeni düzenlemelerin yakın zamanda hayata geçirileceğinden de bahsetti. Ertem “Bu konuda ilgili birimler reform programı hazırlıyorlar,” dedi. Yatırımcılara göre Türkiye’nin yeni hamlesi birimlere vergilendirme yapmak üzerine olabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.