Türkiye'de Kripto Para Tercihleri Her Gün Artıyor, Vergilendirme Çalışmaları Sürüyor

Türkiye'de Kripto Para Tercihleri Her Gün Artıyor, Vergilendirme Çalışmaları Sürüyor

Türkiye, kripto paralara yatırım ve kullanım konusunda dünya dördüncüsü ülke konumuna geldiği için MASAK tarafından kripto para kullanıcılarına yönelik vergilendirme çalışmaları da devam ediyor. Merkez Bankası başkanlığında yaşanan görev değişimi, ekonomideki zorluklar, rezervlerdeki açıklanmayan kayıplar gibi durumlar ekonomi gündemini sürdürdükçe yapılan bir araştırma 2021 yılının başından itibaren Türkiye’dekilerin kripto para birimlerine muazzam ölçüde ilgi gösterdiklerini ortaya koydu.

İnternet verileri temel alınarak yapılan araştırma kapsamında sadece 22 Mart haftasının başında Bitcoin aramaları yüzde 570 seviyesinde artış gösterdi.

Yapılan araştırma kapsamında kripto para birimlerine yönelik araştırmaların Türkiye’de en çok doğu illerinden yapıldığı görülüyor. Özellikle Batman, Şırnak, Diyarbakır ve Bitlis gibi iller internet arama hacimlerine bakıldığında yüksek arama oranları ile kripto para haberlerini ve gelişmelerini takip ediyorlar.

Vergilendirme Çalışmaları Sürüyor

Türk lirası değer kaybettikçe yatırımcıların kısa sürede kâr elde etmek için tercih ettikleri kripto birimlerine yönelik talep arttıkça hükümetten de bu konuda adımlar geldi. Kripto birimlerini vergilendirilmesine yönelik olarak düzenlemeler devam ediyor.

fakat kripto paralardan kazanç elde edenlerin vergiye dahil edilmeleri için öncelikle kazancın konusunun saptanması gerekiyor. Eğer vergilendirme söz konusu olursa kripto birimlerinin emtia olarak kabul edilmesi ve yasal olarak da dolaşıma girmeleri gerekiyor. Bu konuda henüz nasıl bir adım atılacağı belli olmazken kullanıcı bilgileri MASAK tarafından talep edildi. Kullanıcı bilgileri kapsamında MASAK’ın öncelikle yüksek kazanç elde etmiş olanlara yönelik adımlar atacağı tahmin ediliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.