Kripto Para Kaldıraç Nedir?

Kripto Para Kaldıraç Nedir?

Kripto para piyasasında para kazanma fırsatları kullanımı giderek daha da artmaya başlamış olup sıklıkla tercih edilen kar elde etme yöntemi de kripto para kaldıraç işlemleridir. Kripto para kaldıraç nedir? nasıl yapılır? Kripto para yatırımcılarının sıklıkla kullandığı bu yöntem halen daha birçok yeni katılımcı tarafından araştırılmakta ve oldukça da fazla merak edilmektedir. Bu yöntem sayesinde karınızı kısa sürede katlayabilir ve ciddi manada kazanç elde edebilirsiniz.

Kripto para kaldıraç nedir kısaca tanımlayacak olursak;  elinizde var olan az ya da çok olan sermayenin ederinden daha yüksek bir meblağ ile piyasaya girilmesi ve olduğundan daha yüksek kar oranını alıp çıkmak anlamına gelmektedir.

Yani kişinin elinde var olan sermayesi Binance gibi büyük kripto para borsaları ya da çeşitli aracı olan siteler sayesinde artması sağlanıyor diğer bir deyişle bu kurumlar yatırımcıya istediği oranda borç para vermektedir. Yatırımı yapacak olan kişide aldığı bu borcu kendi anaparası üzerine katarak kar elde edeceği Coin ya da varlık üzerinde short ya da long işlemi gerçekleştirmektedir.

Short ve Long kavramları kaldıraçlı işlemlerin ana iki kavramıdır. Long ve short işlemleri birbirinin zıttı olan iki kavramdır ve yatırımcılar bu iki yolu da kullanarak kar elde edebilmektedir.

Kripto Paralarda Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Kripto paralarda kaldıraçlı işlem yapacak olan kişiler genellikle işlem yapacakları borsalar ya da platformlardan daha fazla kar elde etmek ve daha fazla sermaye ile yatırım yapmak adına bir miktar borç almaktadır.

Bilindiği gibi kripto paralarda kar oranı kişinin yatırım yapmış olduğu miktar ve Coin’ in değerinde var olan değişim oranı ile doğrudan bağlantılı olarak değişmektedir. Bu nedenle yatırımcılar kesin olarak gördükleri ve kar elde edeceklerine inandıkları coin’ e daha fazla miktarda olan sermaye ile girmek istemektedir.

Elde var olan sermaye ile yatırımcılar ya long ya da short işlemi yapabilmektedir. Buna da Coin’ in değerine ve grafikte var olan hareketlenmelere göre karar verecektir. Long işleminde; yatırım yapılacak olan Coin’ in değerinin yükseleceğini düşündüklerinde yatırımcı doğrudan sermayesinin hepsini ya da bir kısmını bu Coin’ e yatırır yani alım işlemini gerçekleştirir. Coin’ in artışından hedeflediği ya da en yüksek karı elde ettiğini düşündüğü anda da çıkar.

Short işlemi de tam olarak aynı mantıkla ilerlemektedir. Bunda da yatırımcı yukarıda bahsettiğimiz Coin miktarının yeteri yükselişe ulaştıktan sonra düşmeye başladığı noktada elindeki tüm Coin’ i satarak karını alıp çıkmasıdır.

Long ve Short işlemi tanım olarak basit gelse de aslında bu iki işlemde ciddi anlamda tecrübe ve bilgi isteyen iki finansal girişimdir. Kaldıraçlı işlemlerde yatırım yapmak büyük risk barındırmaktadır ve bu işlemler yüzünden yatırımını tamamen kaybeden, hatta elindekini kaybedip borçlanan mağdur olan birçok katılımcı bulunmaktadır.

Kaldıraçlı işlem yapmanın ne kadar riskli olduğunu göz önünde bulundurmak ve ona göre önlem alarak yatırım yapmak en doğrusu olacaktır. Yeterli tecrübeniz yok ise ya da kendinize güvenmiyorsanız sermayenizi bu şekilde yatırarak riske atmamanız en doğrusu olacaktır.

Ya tutarsa mantığı ile yatırım yapmak size %50 kazanma şansı verse de %50’ de tamamen kaybetme olasılığını da size sunar. Bu yüzden temkinli olmakta her zaman fayda olduğunu belirtmek gerekir.

Kaldıraçlı Bitcoin Borsaları Hangileridir?

Yatırımcılara kripto paralarda kaldıraçlı işlem fırsatı sunan birçok kripto para piyasası ve platformu bulunmaktadır. Her bir borsanın kendine göre kuralları ve bağlı kaldığı farklı prensipleri olabilmektedir. Kullanıcıların kripto para kaldıraçlı işlem için en fazla aracı olarak tercih ettiği borsalardan birkaçından söz edelim.

1. Bitmex Kaldıraçlı İşlem

124 Saatlik 10 milyar dolardan fazla olan işlem hacmi ile en yüksek hacimli kripto para borsalarından bir tanesi olan Bitmex kaldıraçlı işlem için en sık tercih edilen borsalardan bir tanesidir. Bu borsada kullanıcılar 100 kat kadar istedikleri miktar ve oranda Margin işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bu da demek oluyor ki yatırımcılar ana sermayelerinden 100 kat fazla olan miktarda al sat gibi işlemleri yapabilme imkanı bulunmaktadır.

Bitmex platformu üzerinde var olan para yatırma kısmından borsa hesabınıza istediğiniz miktarda para yatırmalısınız. Ardından işlem yapacağınız Coin miktarını belirleyip Coin bakiyenizi yüklemelisiniz. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra kaldıraç işlemi için talep ettiğiniz oranı belirleyip hemen ardından al ve sat emirlerini girmelisiniz.

Platformun alıcılardan %0.075 oranında bir komisyon aldığını da belirtelim. Yatırımcılara özellikle yeni katılımcılara kaldıraç oranını düşük tutmalarını ve yavaş yavaş artırmalarını öneriyoruz.

2.  Binance Kaldıraçlı İşlem (Binance TR Kaldıraçlı İşlem)

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance ve Binance TR kaldıraçlı işlem çokça tercih edilen yatırım aralarından bir tanesidir. Binance’ da bu işlemi yapmak yatırım yapacağınız Coin’ in durumuna ve hacmine göre değişmektedir. Kaldıraç oranları tamamen Coinlere özel olarak belli miktara göre izin verilmektedir.

Örneğin; BTC’ de kaldıraç oranını 125 kata kadar çıkarabilirken ETH gibi Coin’ lerde bunu 100 kata kadar çıkarabilmektesiniz. Kaldıraçlı işlem yapabilmek için Binance Global üyeliğinizin bulunması ve buradan vadeli işlemler linkini  (Derivatives>USDⓈ-M / COIN-M Futures) tıklamalısınız. Ardından karşınıza çıkan sayfaları ve yönlendirmeleri takip edip gerekli kısımları doldurmalısınız.

Bu yazdığımız Binance TR için değildir. Binance TR üzerinde ne yazık ki kaldıraçlı işlemlere henüz yer verilmemektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.