Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsasının anlamı bu piyasa içinde yer almak isteyenlerin kesinlikle bilmesi gereken bir şeydir. Kripto para almak için aracı görevi gören siteler Kripto para piyasası olarak adlandırılır. Kripto para borsalarından; TL, Dolar, Euro ve diğer para birimleri veya kripto para alış veriş işlemleri yapılabilir. Kullanıcılar mevcut varlıklarını bu borsalar sayesinde kripto paraya dönüştürebilir.

Aynı zamanda gerçek paraları kripto paraya çevirerek farklı işlemler de yapılabilir. Yani kripto para borsası, çalışma sistemi olarak bir değişim aracı olarak görülebilir. Kripto para borsaları ile dışarda bulunan borsalar aynı sistemde çalışmaktadır. Yalnız aralarındaki tek fark, kripto para borsasında aracı bir kuruma gerek duymadan yatırım ve değişim işlemlerinin kullanıcı adı ve banka hesabı ile yapılabilmesidir. Kripto para kullanan kişiler arasında doğrudan bir alış veriş yapılmaktadır. Bu işlemler yalnızca internet üzerinden dolayısıyla kripto para borsalarından yapılmaktadır.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Kripto para borsasının çalışma sistemleri reel para borsalarına benzer. Bir değişim aracı olarak görülen kripto para borsası sayesinde reel para birimleri veya kripto para birimleri ile kripto para alınıp satılabilir. Aynı zamanda reel para birimleri bu borsalar sayesinde kripto para birimine dönüştürülebilir. Bununla birlikte kripto paraları da birbirine çevrilebilir veya bir kripto para reel paraya da dönüştürülebilir.

Kipto para borsalarında işlem yapabilmek için öncelikle kullanıcının yeterli miktarda bakiyesinin bulunması gerekir. Gerçek para borsalarında, borsanın desteklediği para biriminde yeterince paranızın olması gerekir. Kripto para borsalarının çoğunda Türk Lirası ile de işlem yapılabilir. Kişinin kendi adına ait banka hesabından yatırdığı miktar kısa sürede kripto hesabına yansır. Yeterli bakiyeye ulaşınca da kolayca işlem yapılabilir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paranın üretimi daha çok kullanıcı temelli bir şekilde yapılır. Kripto para üretiminde belli bir sınır vardır. Bu yüzden ne kadar çok kripto para üretilirse; kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler de o kadar zor hale gelir.

Kripto para üretimi madencilik ile olur. Madencilik fiziksel olarak değil matematik problemlerini çözmeye dayalıdır. İşlemci gücü ve internet bağlantısı olduğu sürece madencilik görevi yürütülebilir.

Kripto Para Piyasalarında Hangi İşlemler Yapılabilir?

Kripto para piyasalarında yapılabilecek işlemler için ilk olarak bakiyenin yeterli olması gerekir. Eğer bakiye yeterli değilse kolay bir şekilde yatırım yapma işlemi gerçekleştirilebilir. Seçilen kripto para borsası içinde hesap açıldıktan ve kimlik bilgileri girildikten sonra kolayca para yatırma işlemi yapılabilir. Yaklaşık 20 dakika içinde para yatırma işlemi hesaba yansır.

Kripto para piyasalarında alış ve satış işlemi yapmak için 2 farklı yöntem bulunur:

  • Kolay işlem: Bu bölümde, bakiyede bulunan Türk Lirası ile diğer kullanıcıların verdiği satış emirlerinden anında alış işlemi gerçekleştirilebilir.
  • Gelişmiş işlem: Bu bölümde ise alış işlemi için emir oluşturulabilir. Güncel veya daha düşük fiyattan alış emri girilebilir. Girilen emir herhangi bir satış emri ile eşleşirse otomatik olarak alım gerçekleşir. Gelişmiş bölümde yapılan işlemlerin gerçekleşmesi diğer kullanıcılara bağlıdır.

Kripto Para Borsası Ne  Zaman Açılır ve Kapanır?

Kripto para borsalarında 7/24 işlem yapabilirsiniz.  Kripto para borsalarının bir açılış ve kapanış saati bulunmamaktadır. Geleneksel hisse borsalarından farklı işlevselliğe sahiptir. Yatırımcılar günün herhangi bir saatinde alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Kripto para borsaları arasında bulunan farklar işlem yapılan varlık türleri ve hitap ettiği kullanıcılara göre değişiklik gösterir. Gerçek para birimleri ile işlem yapmaya izin veren borsalar olduğu gibi kimi borsalar yalnızca kripto para birimi ile işlem yapmaya imkan verir. Sahip olunan kripto para birimi başka bir para birimi ile takas edilebilir.

Bu borsalar çoğunlukla birkaç kripto para ile işlem yapmaya izin verir. Bitcoin gibi yüksek hacme sahip para birimleri, stabil veya borsanın kendi çıkardığı para birimleri gibi kripto paralarla diğer kripto paralar arasında işlem yapmayı sağlar.

Aynı zamanda kripto para borsaları hitap ettikleri müşteri kitlesi bakımından da ikiye ayrılır. Kimi borsalar bölgesel işlem yaparken kimileri sadece belli müşterilere hizmet verir. Bölgesel hizmet veren borsalar vatandaşlık, oturma izni, çalışma izni vs. sahip olan kullanıcıların işlem yapmasına izin verir. Dünya çapında hizmet veren borsalar herhangi bir bağlayıcılık bulunmadan işlem yapmaya imkan verir. Global borsalar çoğunlukla reel para birimleri ile işlem yapmaya izin verir.

Kripto Para Piyasaları Güvenilir Mi?

Kripto para piyasalarının güvenirliği her finansal piyasa gibi oldukça önemlidir. Her ne kadar altyapısı ve merkezi olmayan yapısı güvenilir olsa da bazı riskleri de vardır. Bu yüzden önlem almak gerekir. Tamamen dijital ve şifrelenmiş bir sanal para birimi olan kripto para bilgisayarda yapılan matematiksel doğrulamak sonucu üretilir. Buna madencilik denir. Kripto paralar dönüştürülebilir ve transfer edilebilir. Bununla birlikte cüzdanda saklama ve farklı para birimine dönüştürme işlemi de yapılabilir.

Tüm bu işlemler blok zinciri üzerinden gelişir. Kripto para borsası ve paraların güvenli olmasını sağlayan şey bu blok zincirleridir. Çünkü blok zincirleri kripto paraya dair her işlemi kaydeder. Bu defterde yazan her biri veri, bir sistemi ifade eder. Sıralı gelen işlemler de blok oluşturur. Blokların doğrulanması eşler arasında dağıtılmış bir sistem ile gerçekleşir. Bu sırada yalnızca onaylanan işlemler sisteme eklenir. Blok zinciri, sahip olduğu teknolojik yapı ile kullanıcılara güven verir. Ayrıca her geçen gün yapılan yenilikler ve gelişmeler sistemleri daha hızlı ve güvenilir hale gelmektedir.

Kripto Para Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Öncelikler bir kripto para borsasına üye olmanız gerekmektedir.  Popüler kripto para borsalarından birine giriniz. Sonrasında kayıt ol butonuna tıklayıp gerekli bilgileri doldurunuz.

İşlemleri tamamladıktan sonra para yatırma butonuna tıklayarak gerekli TL havalesi yada EFT işlemini gerçekleştiriniz. İşlem sonrasında TRY paritesini kullanarak yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Anlamadığınız takıldığınız bir yer olursa, yorum kısmından  uzman ekibimize sorabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.