Kanada’nın En Büyük 3. Emeklilik Fonu sarsıldı: FTX’te 95 Milyon Dolar Kayıp

Kanada’nın En Büyük 3. Emeklilik Fonu sarsıldı: FTX’te 95 Milyon Dolar Kayıp

OTTP Kripto iflasından nasibini aldı. Kanada'nın öğretmen emeklilik fonu 95 Milyon Dolar kaybetti.

Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı (OTPP) Kanada’ın en büyük üçüncü emeklilik fonu olarak biliyor. Yüz binlerce öğretmenin geleceği için oluşturulan fon büyük çöküş yaşadı. Kripto piyasasında yaşanan iflas Ontario Öğretmenler Emeklilik Fonu'nu da vurdu. Fon'un FTX’de yer alan yatırımlarının tümünü yani 95 milyon dolarlık yatırımlarını kaybettiği açıklandı.

Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı Kurulu resmi web sayfasından yapılan açıklamada, FTX’de tuttukları 95 milyon dolarlık fonun hepsini kaybettiklerini ilan etti. İnternet üzerinden yapılan açıklamada 2021 Ekim ayı ve 2022 başında 75 ve 20 milyon dolar olmak üzere FTX’e yatırılan bütün fonların iflasın ardından, tümüyle battığı duyuruldu.

OTPP’nin bu yatırımının, toplam varlıklarının yüzde 0,05’inden daha azını temsil ettiğine vurgu yapılsa da fondaki yatırımlar yüz binler için büyük önem taşıyor.

Kurum tarafından yapılan açıklamada ek olarak; FTX’in dolandırıcılık yaptığına dair net raporlar olduğuna da dikkat çekildi. Yetkili kurumlara talepleri doğrultusunda verilebilecek tüm yardımın verileceği belirtildi. Yetkili kurumların Kripto piyasasında yaşanan deprem hakkındaki tüm araştırmaların desteklendiği açıklandı:

Yayımlanan duyuruda "Son raporlar FTX’te tüm taraflar için son derece endişe verici olan potansiyel dolandırıcılık yapıldığını göstermektedir. Düzenleyicilerin ve diğerlerinin bu işletmenin risklerini ve başarısızlık nedenlerini gözden geçirme çabalarını tamamen destekliyoruz. FTX’teki yatırımımızı yıl sonunda sıfıra indireceğiz. Toplam net varlıklarımıza göre büyüklüğü ve güçlü mali pozisyonumuz göz önüne alındığında, bu yatırımdan kaynaklanan mali kaybın plan üzerindeki etkisi sınırlı olacaktır." ifadeleri yer aldı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.