JPMorgan'dan SEC ve Grayscale Hakkında Önemli Açıklamalar

JPMorgan'dan SEC ve Grayscale Hakkında Önemli Açıklamalar

SEC'in, diğer ETF başvurularına nasıl bir yaklaşım sergileyeceği konusundaki analizlerini paylaştı.

JPMorgan, geçtiğimiz Cuma günü piyasalar için önemli bir rapor yayınladı. Bu raporda, Grayscale'in sahip olduğu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)'ın bir ETF'ye dönüştürülme girişimine ilişkin mahkemenin reddetme kararından sonra SEC'in, diğer ETF başvurularına nasıl bir yaklaşım sergileyeceği konusundaki analizlerini paylaştı.

Grayscale ve SEC Arasındaki Anlaşmazlık

Raporda belirtildiğine göre; JPMorgan analistleri Nikolaos Panigirtzoglou ve ekibi, SEC'in benzer Bitcoin ürünlerine, yani vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF'lerine neden farklı bir muamele uyguladığı konusunda bir açıklama yapamadığını vurguladı. Analistlere göre, bu durum SEC'in bu reddetme kararını keyfi bir şekilde aldığını gösteriyor.

Mahkeme Kararının İçeriği ve Sonuçları

Mahkemenin bu kararı almasındaki ana nedenlerden biri, spot piyasanın dolandırıcılık ve manipülasyon potansiyelinin, hem vadeli işlemler hem de spot ürünler için benzer bir risk seviyesi oluşturduğunu düşünmesi. Mahkeme, spot Bitcoin piyasası ile CME BTC vadeli işlemler piyasasının birbiriyle çok sıkı bir ilişkisi olduğunu ifade etti.

Kointimes.net'in önceki haberlerine göre JPMorgan, mahkemenin spot Bitcoin ETF'lerini reddederken vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF'lerine izin verilmesi konusunda hiçbir gerekçe sunamadığını belirtti. Eğer bu durum doğruysa, bu SEC'in Grayscale'in GBTC dönüşüm teklifini reddetmesi için daha önce verdiği vadeli işlemlere dayalı BTC ETF onaylarını geri çekmesi gerektiği anlamına gelir.

JPMorgan'ın Öngörüleri

JPMorgan, böyle geriye dönük bir kararın SEC için son derece yıkıcı ve utanç verici olabileceğini belirtti. Dolayısıyla, böyle bir geri çekilmenin gerçekleşmesini olası görmüyorlar.

Raporda ayrıca, spot Bitcoin ETF'lerinin zaten bir süredir ABD dışında mevcut olduğunu, fakat bu ürünlere yatırımcı ilgisinin oldukça sınırlı kaldığını belirttiler. Hem vadeli işlemlere dayalı hem de fiziksel olarak desteklenen Bitcoin fonları, 2021'in ikinci çeyreğinden bu yana sınırlı yatırımcı ilgisi gördü.

Bu rapor, SEC'in gelecekteki yaklaşımlarını ve kripto piyasalarındaki ETF başvurularını nasıl değerlendireceğini anlamak adına önem taşımaktadır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.