JP Morgan Analistlerinden Kripto Piyasası Değerlendirmesi

JP Morgan Analistlerinden Kripto Piyasası Değerlendirmesi

JP Morgan analistleri, kripto para piyasasındaki son yükselişin sürdürülebilirliği konusunda bazı şüphelerini dile getiriyorlar

JP Morgan analistleri, kripto para piyasasındaki son yükselişin sürdürülebilirliği konusunda bazı şüphelerini dile getiriyorlar. Bu şüphelerin temelinde, kripto rallisinin abartılı olabileceği yönünde görüşler bulunuyor.

Analistler, geçtiğimiz ay kripto paranın toparlanmasına etki eden iki ana faktörü belirlemiş durumdalar:

1. Bitcoin Fonu Aşırı Heyecan Yarattı

İlk faktör, ABD'de spot bitcoin ETF (Exchange Traded Fund, Borsada İşlem Gören Fon) onayı olasılığıdır. Bu onayın, kripto endüstrisi için bir zafer olarak görülmesi ve ABD sermaye piyasası denetçi kuruluşu SEC için ise bir kayıp olarak değerlendirilmesi, piyasada önemli bir etki yarattı. JP Morgan analistleri, bu durumun Bitcoin rallisinde "Gelecekte daha hoşgörülü bir SEC" beklentisini fiyatladığını belirtiyorlar. Ancak, analistler hem bu faktörler hem de argümanlar konusunda şüpheci bir tutum sergiliyorlar.

Analistlerin görüşüne göre, yeni onaylanan ETF'lere yatırım yapmak üzere kripto pazarına yeni para girmesi pek olası görünmüyor. Mevcut sermayenin Grayscale Bitcoin fonu, Bitcoin vadeli işlem ETF'leri ve halka açık Bitcoin madencilik şirketleri gibi mevcut ürünlerden kaçması daha olası bir senaryo olarak değerlendiriliyor.

2. Kripto Endüstrisi 'Yeni Düzenlemelere' Gebe

İkinci faktör ise, SEC'in Ripple ve Grayscale yasal davalarındaki yenilgisi. JP Morgan analistlerine göre, bu yenilgilere rağmen, kripto düzenlemelerinin gevşeyip yumuşayacağını düşünmek için çok erken. Analistler, kripto endüstrisindeki düzenleme ve yeni kuralların önemli ölçüde azalmayacağına inanıyorlar ve ABD kripto endüstrisi düzenlemelerinin yolda olduğunu belirtiyorlar.

Bitcoin Bölünmesi ve Fiyatlandırma

Ayrıca, analistler Bitcoin'in Nisan/Mayıs 2024'teki bölünmesi olayının zaten fiyatlandığını düşünüyorlar. Bölünmeden sonra Bitcoin üretim maliyetinin 21.000 dolardan 43.000 dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Ancak, mevcut fiyatların madencilik faaliyetinde %20 daralmaya denk geldiği ve yüksek maliyetli veya daha az verimli donanıma sahip madencilerin piyasadan çıktıkça arz-talep dengesinin sağlanacağı belirtiliyor.

Son Değerlendirme

Genel olarak, JP Morgan analistleri, spot Bitcoin ETF'lerinin SEC tarafından onaylanmasının ardından "söylentiyi satın al, gerçeği sat" etkisinin yüksek olabileceğini vurguluyor. Rapor, yatırımcılara kripto piyasaları konusunda temkinli olmayı öneriyor. Bu durum, piyasada önemli bir etki yaratıyor ve yatırımcılar için dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.