İran, Yasadışı Kripto Madencilerine Karşı Sert Kararlar Aldı

İran, Yasadışı Kripto Madencilerine Karşı Sert Kararlar Aldı

İranlı yetkilileri yasadışı kripto para madencilerine karşı büyük bir savaş başlattı. Yasadışı madencilik faaliyeti yapan kişilere karşı hapis cezasının önü açıldı. Bundan önce yetkililer, yılın en soğuk aylarında ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki baskıyı azaltabileceğini iddia ederek kış mevsiminde tüm dijital varlık madenciliği girişimlerini yasakladı.

İran'ın Kripto Madencilerine Karşı Hoşgörüsüzlüğü

Asya ülkesinin hükümeti, kripto para madenciliği endüstrisi üzerindeki olumsuz duruşuyla biliniyor. Geçen Mayıs ayında, madencilerin enerji sisteminde önemli bozulmalara neden olabileceğini söyleyerek bu tür tüm faaliyetleri dört aylık bir süre boyunca durdurdu. Yasak sırasında yetkililer binlerce kripto madenciliği teçhizatına el koydu. Bir noktada, tek bir operasyonda bu tür 7.000 makineye el koydular.

Yasal madencilerin faaliyetlerine Eylül ayından itibaren devam etmelerine izin vermesine rağmen, Enerji Bakanlığı 2021'in sonunda faaliyetlerini geçici olarak askıya aldı. Yönetim organı da benzer bir pozisyonu sürdürdü: kripto madenciliği elektrik şebekesini aşırı yükleyecek, bu yüzden yasaklanması gerekiyor.

Bu yıl Mart ayında sıcaklıkların artmaya başlamasıyla hükümet yasağı kaldırma niyetlerini açıkladı. Ancak Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı, süper bilgisayarlarına güç sağlamak için yalnızca yenilenebilir enerji kaynakları kullanan işletmelere izin vereceğini söyledi.

The Tahran Times'ın yakın tarihli bir raporu , yetkisiz çalışan veya yukarıda belirtilenden farklı bir enerji türü kullananlara yönelik yaptırımların ağır olabileceğini ortaya koydu. Özellikle hükümet, cezaları en az üç, en fazla beş kat artırmayı ve hatta yasa dışı madencileri parmaklıklar ardına göndermeyi planlıyor.

Tavanir yöneticisi Mohammad Bohlouli, “Evler, endüstriyel, tarımsal ve ticari abonelere yönelik herhangi bir sübvansiyonlu elektriğin kripto para madenciliği için kullanılması yasaktır” dedi.

Önceki uyarılara benzer şekilde yetkili, sübvansiyonlu elektriğin dijital varlıkları çıkarmak için kötüye kullanılmasının ulusal şebekedeki enerji arzının kalitesini düşürdüğünü ve “insanların televizyon, buzdolabı, klima vb. gibi elektrikli cihazlarına zarar verdiğini” iddia etti.

Kazakistan'ın Kripto Madencileri Konusundaki Duruşu

Küresel hash oranı açısından ikinci en büyük bitcoin madencisinin - Kazakistan'ın - madencilik sektörüne nasıl davrandığını gözlemlemeye değer. Geçen hafta, ülkenin yetkilileri , birincil dijital varlığın değerine bağlı olarak madencileri vergilendirme niyetlerini açıkladı. Ulusal Ekonomiden Sorumlu Bakan Yardımcısı Alibek Kuantyrov, girişimin devlet bütçesini iyileştireceğine inanıyor:

“Madenciler için vergi yükünü artırmayı düşünüyoruz, şu anda madenciler için vergi oranını kripto para biriminin değerine bağlamayı da düşünüyoruz. Kripto para birimi büyürse, bütçe için iyi olacak.”

kaynak: cryptopatato.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.