IMF'Ten Flaş  Kripto Para Açıklaması: Kripto paraları nasıl bir son bekliyor, işte detaylar

IMF'Ten Flaş Kripto Para Açıklaması: Kripto paraları nasıl bir son bekliyor, işte detaylar

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yöneticileri tarafından yazılan yeni bir raporda IMF, dijital varlıkların arkasındaki teknolojinin ve merkez bankalarına olan güveninin geleceğin para politikasının önünü açmak için birlikte çalışabileceğini söyledi.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) yöneticileri tarafından yazılan yeni bir raporda IMF, dijital varlıkların arkasındaki teknolojinin ve halkın merkez bankalarına olan güveninin geleceğin para politikasının önünü açmak için birlikte çalışabileceğini söyledi.

“Geleceğin para sisteminin kripto tarafından gösterilen yeni teknik olanaklardan faydalanması gerektiğini, ancak merkez bankalarının sağladığı güvene dayanması gerektiğini savunuyoruz (BIS 2022).

Başka bir deyişle, kripto ile yapılabilecek herhangi bir meşru işlem, merkez bankası parasıyla daha iyi gerçekleştirilir. Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) ve diğer kamu altyapısı, kamu yararına inovasyonu destekleyen zengin ve çeşitli bir parasal ekosistemi destekleyebilir.”

IMF'ye göre, kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji dikkat çekici olsa da, endüstrinin aşırı fiyat oynaklığı ve düzenleme ve ölçeklenebilirlik eksikliği gibi birçok kusuru var. IMF, merkez bankalarının bu sorunları çözmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Aşağıdakileri belirtti:

“Kripto istikrarlı veya verimli değil. Büyük ölçüde düzenlenmemiş bir endüstridir ve katılımcıları topluma karşı sorumlu değildir. Sık sık dolandırıcılık, hırsızlık ve dolandırıcılık, pazar bütünlüğü konusunda ciddi endişelere yol açtı.

Kripto bizi inovasyon olanaklarıyla tanıştırdı. Yine de en faydalı unsurları daha sağlam bir temel üzerine yerleştirilmelidir. Merkez bankası parası, bir güven temeli üzerine inşa ederek yeni teknik yetenekler uygulayarak, ölçeklenebilir ve ortak yarar göz önünde bulundurularak tasarlanmış zengin ve çeşitli bir parasal ekosistem için temel sağlayabilir.”

Raporda ayrıca, merkez bankalarının dijital varlıkları nasıl kullanabileceğine dair örnekler olarak gayrimenkul tokenizasyonu ve perakende satın alımları da yer alıyor. Şöyle devam etti:

“İlk olarak, bankaların ve diğer güvenilir kurumların özel kullanımı için merkez bankası parasının üstün bir temsili olan toptan CBDC'ler (merkez bankası dijital varlıkları) yeni teknik olanaklar açabilir…

Örneğin, bir evin alıcısı ve satıcısı, tokenleştirilmiş ödeme ve tokenleştirilmiş mülkiyet devrinin aynı anda gerçekleşmesi gerektiği konusunda önceden anlaşabilirler…

İkincisi, perakende düzeyinde, CBDC'ler, kuzenleri, hızlı ödeme sistemleriyle birlikte büyük bir potansiyele sahiptir. Perakende CBDC'ler, özel şirketler tarafından sağlanan hizmetler ile hane halkları ve işletmeler için mevcut olan dijital para gibi davranacaktır.

Merkez bankası tarafından işletilen perakende hızlı ödeme sistemleri, bu ortak platformu sağlamaları ve hizmetlerin tamamen bağlantılı olmasını sağlamaları bakımından perakende CBDC'lere benzer. Her ikisi de ödeme maliyetlerini düşürmeyi ve finansal katılımı sağlamayı vaat ediyor.”

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.