IMF Yetkilisi, Hindistan'ın Kripto Para Düzenlemesi Yapmalı!

IMF Yetkilisi, Hindistan'ın Kripto Para Düzenlemesi Yapmalı!

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kıdemli bir sözcüsü, Hindistan'ın kripto varlıklarını düzenleme tercihini vurguladı ve bu konuyu orta vadeli bir öncelik olarak değerlendirdi.  

Mali Müşavir ve IMF Para ve Sermaye Piyasası Dairesi Başkanı Tobias Adrian, IMF'nin Hindistan'a bakış açısını “oldukça olumlu” olarak nitelendirdi ve şunları söyledi:

Bence birçok fırsat ve büyüme var (Hindistan'da geri geliyor). İyileşme var. Yeni büyüme fırsatları, yeni gelişmeler konusunda çok fazla heyecan var.

Kripto Varlıkların Düzenlenmesi

Adrian'a göre, "kripto varlıklarının düzenlenmesi kesinlikle gündemin üst sıralarında yer alıyor" ve bu, Hindistan'ın orta vadede ele alınması gereken birincil yapısal sorunlarının bir parçası. Bu nedenle Hindistan, kuşkusuz yakın gelecekte bu sorunlara çözüm arayacaktır. 

IMF yetkilisi Adrian şunları söyledi;

Bu küresel olarak yapılan bir şey. Finansal istikrar kurulu içinde, kripto varlık düzenlemeleri için küresel standartlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bence Hindistan'ın da benimsemesi önemli. Tabii ki, Hindistan'ın kripto varlıklarının vergilendirmesini değiştirdiğini biliyorum ve bu hoş bir hareket. 

Dijital Para Biriminde Politika Evrimi

IMF yetkilisi, Hindistan merkez bankasının ekonomik büyümeyi artırmak için finansal sisteme dahil etmek için dijital para birimleri üzerinde çalıştığına dikkat çekti. IMF gelişmeleri hevesle izliyor ve bu politika değişikliklerini sıcak bir şekilde karşılıyor. 

Adrian, ekonomik büyüme için finansal sistemlerin önemi ve aynı zamanda bankacılık ve bankacılık dışı sistemdeki düzenleyici kurumların da son derece önemli olduğu konusunda bilgi verdi. 

Adrian'ın belirttiği; 

Son olarak, küresel finansal sistemin bir parçası olmanın ve küresel ticaretin bir parçası olmanın Hindistan için çok faydalı olduğunu savunuyorum. Hindistan birçok ürün ihraç edebilir, ürün ithal edebilir, dışarıdan sermaye toplayabilir, dışarıdan da projelere fon sağlayabilir, dünyanın her yerinde Hint yatırımları var.

Adrian ayrıca artan devlet borçlarıyla ilişkili riskleri, özellikle de pandemi Covid-19 nedeniyle hükümetin finansal politikalarda uyguladığı genişlemeyi vurguladı.

Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Müdür Yardımcısı olarak çalışan Ranjit Singh'in açıklamalarına göre, Hindistan devlet borç durumu tatmin edici ve kolayca kontrol edilebilir. 

Ekonomik dönemlere göre , bankaların Hindistan devlet borcundaki hacmi %29, bu da gelişmekte olan piyasaların %16'lık rakamına kıyasla ortalamanın üzerinde. Hindistan kamu borcunun GSYİH'ya oranı neredeyse %87 seviyesinde bulunuyor. 

IMF'nin genel müdürü Kristalina Georgieva, kuruluşun ülkedeki kripto konusundaki çalışmalarını artıracağını belirterek, özel dijital para birimi düzenlemesinin gerekliliğini, CBDC'lerin uyumluluğunu ve siber güvenlik risklerini vurguladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.