Flaş Gelişme: AB Birliği Üyeleri, Kripto Paraları Düzenleyecek MİCA Kanununda Anlaşma Sağlandı!

Flaş Gelişme: AB Birliği Üyeleri, Kripto Paraları Düzenleyecek MİCA Kanununda Anlaşma Sağlandı!

Avrupa Birliği politikacıları, üye 27 ülke için hizmet sağlayıcıları ve kripto paralar hakkında düzenlemeye yönelik dönüm noktası olacak bir mevzuat hakkında karara vardı. İşte detaylar…

MİCA Mevzuatı Hakkında Detaylar

Küresel bazda en büyük 3. ekonominin temsilcisi konumundaki politikacılar uzun süredir MİCA mevzuatı için müzakere ediyordu. MİCA mevzuatı, kripto varlık piyasaları hakkında bir mevzuat. MİCA’yı değerlendiren politikacılar, yasama paketi kapsamında kripto varlıklarını ilgilendiren farklı konularda gereklilikleri ortaya koydular.

MİCA mevzuatı konulu görüşmede, white paper adındaki manifestonun yayınlanması, resmi makamlara proje kayıtlarının yaptırılması, stablecoinler için banka rezervlerinin oluşturulması hakkında gereklilikler belirlendi.

Stefan Berger MİCA Hakkında Tweet Attı!

MİCA’ya ilişkin ilerlemeleri takip etmekle görevli olan parlementer Stefan Berger, siyasetçilerin bir anlaşma gerçekleştirdiklerini belirten tweet’i attı. Ortalama 7 saatlik görüşme ardından gündeme taşınan yeni haber, Avrupa Komisyonu’ndan McGuiness cephesinde de olumlu karşılık buldu.

McGuiness aynı zamanda kripto paralar hakkında bir demeç verdi. Açıklamasında, kripto para piyasasındaki son dalgalanmalara dikkat çekerek, herkesin düzenleme yapılmış bir piyasaya sahip olunamayacağının farkında olduğunu belirtti. McGuiness, düzenlemeler için uluslararası iş birliğine ihtiyaç olduğunu ve buna öncü oldukları için mutluluk duyduğunu aktardı.

Ödeme Aracı Altcoinler İçin Sınırlama!

Parlementerler arasında yer alan Ernest Urtasun ise ödeme aracı olarak görev yapan büyük stablecoinlerin bir üst sınır dahilinde var olabileceklerini işaret eden Tweet’i attı. Paylaştığı Tweet ile ödeme aracı stablecoinlerin 200 milyon Euroluk işlemi geçemeyeceklerini ifade etti.

Parlemento Onayı Alındı!

MİCA aslında ilk adımda sahte oldukları kanıtlanmış olan bir takım kripto para finansmanları hakkında kararlar alınması amacıyla gerçekleştirilmişti. Ancak şimdilerde kapsamı genişledi. Diğer yandan MİCA’ya yönelik yasaların geçmesi için AB hükümetinin ve parlementonun onayı gerekiyordu. Artık bu onay alındı.

Geleneksel finansal sektör MİCA’yı hoşgörü ile karşıladı. Maddelerin bankalara güven sunabileceği, kripto para şirketlerini birlik genelinde hareket etmeye teşvik edeceği, tek bir lisans üzerinden faaliyeti destekleyebileceği ifade ediliyor.

İlerleyen safhada siyasetçilerin MİCA kapsamında, DEFİ, NFT ve BTC temelinde yatan Proof of Work konsensüs mekanizmasının çevresel etkilerini kontrol altına almak için sınırlandırma getirmeye yönelik girişimde bulundukları görüldü. Bu durum kripto sektörü için endişeyi yükseltti.

Yasa, stablecoin sahibi şirketler içinde belirli sınırlandırmaları içeriyor. Terra ekosistemindeki çöküş ardından politikacılar stablecoinler için belirli kontrollerin gerektiğini düşünmeye başladılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.