Fed'in Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

Fed'in Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

Federal Rezerv 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha açıkladı. Son dakika gelişmesinin ardından kripto paralar üzerindeki FED etkisi yeniden tartışılmaya başlandı.

Fed'in son faiz artırımı, Tüketici Fiyat Endeksinin Ağustos ayında %8,3 ile beklenenden daha yüksek bir enflasyon oranı kaydetmesinin ardından geldi.

Fed Bir Faiz Artışı Daha Açıkladı

Federal Rezerv 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha açıkladı.

ABD merkez bankası faiz artışını Çarşamba günü yapılan son Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında açıkladı.

Faiz artışı, bu yılın başlarında 75 baz puanlık dört artışın ardından gelerek Fed'in fon oranını %3'ten %3,25'e çıkardı.

Bugünkü hamle, özellikle 13 Eylül'de enflasyon oranlarının beklenenden daha yüksek gelmesinin ardından geniş çapta bekleniyordu. En son açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verileri Ağustos ayında enflasyonun %8,1'lik tahminlerin 20 baz puan üzerinde %8,3'e ulaştığını gösterdi. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz ay Jackson Hole'da piyasalar için daha fazla "acı" olacağı uyarısında bulunarak ABD merkez bankasının faizleri artırmaya kararlı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Küresel piyasalar 2022 yılı boyunca Fed'in hamleleriyle sarsıldı. Powell yeni faiz artırımlarını açıkladıkça, piyasalar her iki yönde de panikledi. Temmuz ayındaki artış, 75 baz puanlık çağrının başlangıçta korkulandan daha düşük olması nedeniyle bir artışa yol açarken, faiz artışları tipik olarak riskli varlıkları vurur çünkü borçlanma maliyeti daha pahalı hale gelir. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklar, Fed'in önceki fon oranı değişikliklerinin ardından geleneksel hisse senetleriyle yakın korelasyon içinde işlem gördü.

Kripto piyasası istikrarlı bir şekilde tepki verdi; toplam kripto para piyasa değeri son 24 saatte %1,6 arttı, ancak Bitcoin ve Ethereum gün içinde sırasıyla %1,2 ve %1,4 düştü.

Fed'in Kripto Paralar Üzerindeki Etkisi

Kripto varlıkları, piyasanın Kasım 2021'de 3 trilyon dolarlık zirveye ulaşmasından bu yana zorlu bir yıl geçirdi. Piyasa, geçen yılın sonlarında bir yılı aşkın yükseliş fiyat hareketinin ardından zaten tükenme noktasına ulaşmış olsa da, Fed devam eden kış evresinde önemli bir etkiye sahip oldu.

CoinGecko verilerine göre, Bitcoin ve Ethereum şu anda en yüksek seviyelerinden %70'in üzerinde düşüşte ve birçok düşük değerli varlık daha da kötü durumda. Bu arada enflasyon hala %8,3 seviyesinde. Enflasyon Haziran ayında kaydedilen 40 yılın en yüksek seviyesinden düşmüş olsa da, Fed'in %2'lik hedefinin önemli ölçüde üzerinde kalmaya devam ediyor.

Powell, Jackson Hole'da bankanın %2'lik bir oran hedeflediğini yineleyerek bir süre daha şahin tutumunu sürdüreceğine işaret etti. Powell silahlarına sadık kalırsa, Fed'in fon oranı önümüzdeki aylarda daha da artabilir ve bu da potansiyel olarak piyasaları bir kez daha sarsabilir.

Kripto piyasası, Ethereum'un dönüm noktası niteliğindeki "Merge" etkinliği beklentisiyle yaz boyunca olası bir canlanmanın işaretlerini göstermişti. Ancak, geçen hafta TÜFE'nin düşmesiyle ETH düşüşe geçti ve Birleşme sorunsuz bir şekilde gerçekleştikten sonra bile daha da geriledi. Güncellemeden bu yana geçen bir hafta içinde yaklaşık %15 değer kaybetti.

Bitcoin de Eylül ayında kötü bir performans sergileyerek birçok kez 19.000$'ın altına düştü. Birleşmenin ardından Ethereum ile birlikte zarar gördü. Her iki varlık da, Terra ekosisteminin çöküşünden kaynaklanan endüstri çapındaki likidite krizi nedeniyle piyasanın düştüğü Haziran ayındaki en düşük seviyelerinin üzerinde işlem görüyor. Bitcoin haftalık 11 kırmızı mumla rekor kırarak 2021'deki kazançlarını sildi ve 18 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Yine de Haziran'daki kaosun bir dibe işaret edip etmediği ya da fiyatların daha da düşüp düşmeyeceği belli değil.

Kripto piyasası döngüsel yapısıyla biliniyor, ancak anlatılar bu meşhur değişken alanda kilit bir rol oynuyor. Kripto şu anda neredeyse bir yıldır düşüş eğiliminde ve bu da tarihsel olarak ufukta bir toparlanmanın olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, Fed'in daha fazla faiz artırma olasılığı ve Birleşme gibi yerleşik anlatıların olmaması nedeniyle, kripto umutlarının duyarlılık değişmeden ve trend tersine dönmeden önce biraz beklemesi gerekebilir.

Küresel kripto para piyasası kapitalizasyonu şu anda 982 milyar dolar ve tüm zamanların en yüksek seviyesine göre %67'den fazla düşüş gösterdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.