El salvador'dan Kapsamlı Kripto Hamlesi!

El salvador'dan Kapsamlı Kripto Hamlesi!

El Salvador Hükümeti kurulan komisyonla Kripto Para düzenlemesine gidiyor.

Bir çok ülke Kripto Borsası ile ilgili düzenlemeleri gündemine getiriyor. Orta Amerika ülkesi El Salvador da ayı yolu seçti.Ülkede Yasama Meclisi bünyesinde oluşturulan komite, ülkedeki kripto para hizmet sağlayıcılarını ve kripto para ihraççılarının düzenlenmesini kapsayan bir yasayı değerlendirmeye aldı.

Milletvekilleri Kripto Paraların İhracına Yönelik Düzenlemeyi Görüşüyor

El Salvador'un değerlendirdiği yasa şimdilik “dijital varlık ihraç yasası”,olarak anılıyor. Bu yasa ile ülke içinde dijital varlıklar sunan şirketler için yasal bir düzenleme ve kapsam oluşturulacak. Dijital varlıklar sunan şirketlerin operasyonları ve borsayı nasıl yürüttükleri denetime tabi olacak.

El Salvador'da incelemeleye alınan yasa tasarısı 22 Kasım’da Genel Kurul'da görüşüldükten sonra Yasama Meclisi’nin ekonomi komitesinde iletildi. Yasa tasarısının söz konusu komitede müzakereleri sürüyor.

Yasalaşması beklenen önergedeki temel ama. dijital varlık piyasasını efektif bir şekilde ileriye taşımak; yatırımcı ve kullanıcıların çıkarlarını muhafaza etmek olarak tanımlanıyor.

Ayrıca Kripto paraların tanımını yeniden oluşturacak bu yasa tasarına göre dijital varlıklar yasal ödeme aracı olmayacak. Dijital varlıkların halka arzı da genişletilecek.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Şubat ayında yaptığı açıklamada hükümetin menkul kıymetler yasaları, vergi teşvikleri ve diğer kalemlere yönelik 52 reform üzerinde çalıştığını söylemişti.

Bu sırada Tether ve Bitfinex Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, El Salvador hükümetinin dijital varlıklar sunan şirketlere lisans vermek için bir yöntem üzerinde çalıştığını söyledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.