CityDAO Projesi Bitiyor: Fonlar Vatandaşlara İade Ediliyor

CityDAO Projesi Bitiyor: Fonlar Vatandaşlara İade Ediliyor

CityDAO projesi, mülk sahipliğini merkeziyetsizleştirme hedefiyle yola çıkmıştı, ancak şimdi vatandaşlarına veda ediyor.

CityDAO projesi, mülk sahipliğini merkeziyetsizleştirme hedefiyle yola çıkmıştı, ancak şimdi vatandaşlarına veda ediyor. ABD’de Wyoming’den alınan arsaları blockchain’e taşıyan CityDAO, her bir parseli tek bir kişi ya da merkeziyetsiz otonom örgüt (DAO) tarafından sahip olunabilen bir Nitelikli Fikri Tapu’ya (NFT) dönüştürüyordu.

Ünlü Yatırımcılar Arasında Vitalik Buterin de Vardı

CityDAO’nun kurmayı hedeflediği “şehrin” vatandaşı olmak isteyenler, “CityDAO Vatandaşı”, “CityDAO Kurucu Vatandaşı” ve “CityDAO İlk Vatandaşı” gibi NFT’ler satın aldı. Etherscan verilerine göre bu projeye yatırım yapan isimler arasında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de yer aldı. Onun yanı sıra Coinbase’nin kurucusu Brian Armstrong, Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ve Andreessen Horowitz’in eski ortağı Balaji Srinivasan da vatandaşlık NFT’si aldı.

Scott Fitsimones Tarafından Kurulan Proje Kapanıyor

CityDAO’nun kurucusu Scott Fitsimones, vatandaşlarına veda etmeye hazırlanıyor. CIP-212 kodlu tasarıda, “DAO’yu uyum içinde tutan ve vergileri ödeyen kişiler olarak benim ve David’in ayrılmasıyla birlikte artık CityDAO Hazinesi’ndeki fonları, vatandaşlara orantılı şekilde iade etme vakti geldi” denildi. Tasarı, %92,64 oyla kabul edildi.

Sosyal Medya ve Banka Hesapları Kapatılıyor

Bu doğrultuda CityDAO sosyal medya hesaplarının, çok imzalı cüzdanının ve banka hesaplarının kapatılmasına karar verildi. İade süreci başladıktan sonra 4 binden fazla adres, 3,076 milyon dolarlık iade talebinde bulundu.

Sonuç

CityDAO projesinin sona ermesi, merkeziyetsiz mülk sahipliği hayalinin beklenmedik bir şekilde bitişi olarak değerlendiriliyor. Proje, blockchain teknolojisinin mülk sahipliğinde nasıl kullanılabileceğini gösteren önemli bir deneme oldu. Ancak, projenin kapanmasıyla birlikte vatandaşlara yapılacak iadeler, CityDAO’nun son adımı olarak kayıtlara geçecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.