Cathie Wood: "Tek Sorumlu Fed " Açıklamasında Bulundu !

Cathie Wood: "Tek Sorumlu Fed " Açıklamasında Bulundu !

Kripto yatırımları ile tanınan Cathie Wood yaşananların sorumlusu olarak Fed'i gösterdi.

Cathie Wood: "Tek Sorumlu Fed " Açıklamasında Bulundu !

Son zamanlarda Coinbase, Block ve Tesla şirketleri ile yaptıkları yatırımlar ile ön plana çıkan Ark Invest şirketinin baş yöneticisi olan Cathie Wood, Twitter üzerinden uzun bir tweet dizi paylaşarak FED'i adeta topa tuttu.

"Kripto para birimleri Günah Keçisi ilan edildi"

Kripto para birimi dostu olan ABD'li senatör Tom Emmer'in FDIC başkanına yazmış olduğu mektubu paylaşması üzerine Cathie Wood, Emmer'in de dediği gibi kripto para varlıklarının günah keçisi ilan edilmeye çalışıldığını düşündüğünü belirtti.

"Sayın senatör, eğer söylediğiniz gibiyse, FDIC ve diğerleri ABD'nin internet devriminin en önemli aşamasına geçmesini engellemek istiyorlar. Sizin gibi ben de, kripto paraların günah keçisi haline getirildiğini düşünüyorum."

"Tüm uyarılara rağmen 75 baz puan artışına devam edildi"

FED'in üst üste yapmış olduğu 75 baz puan artışı içinde konuşan Wood, birçok istatistik ve rakamın uyarı verdiğini fakat FED'in bu uyarılara rağmen durmadığını belirtti ve sert bir şekilde eleştiri yaptı:

"Temmuz ayında ters yöne gitmeye başlayan getiri eğrisi ve kırmızı uyarı ışığı veren kredi risk primlerine rağmen, Fed OYBİRLİĞİ ile faiz oranlarını 75'er baz puan daha artırmaya devam etti. Emtia fiyatlarına ve enflasyon rakamlarına hiçbir şekilde aldırış etmediler. Bankalar kendilerini şu anda ciddi şekilde rahatsız eden iki düşünceye sahiplerdi. Birincisi, faizlerin uzun süre düşük kalacağı, ikincisi ise mevduatların artmaya devam edeceği düşüncesiydi. Nasıl olsa, 1930'lardan beri mevduatlar yıllık bazda hiç düşüş göstermemişti!"

"Kripto Paraların Bir İlgisi Yok !"

Fed'in senelik bazda 19 kata kadar varan faiz artırım kararları ile bankaların, onları iflasa sürükleyen yatırım tercihlerinin kripto paralar ile ilgisi olmadığını söyleyen Chatie Wood şunları söyledi:

"Koronavirüs döneminde her yerden akan destek paralarıyla dolup taşan SVB gibi bankalar, ciddi bir resesyonda kredi fırsatlarından yararlanamama korkusuyla birlikte, o dönem güvenli gözüken uzun vadeli ve %1-%2 getirili tahvillere yöneldiler. Çünkü vade dolana kadar bunları tutmak istiyorlardı. Vade sonunda ana paralarını geri alacakları için sorun yoktu. Şunu bilmek gerekir ki, bankaların bu yatırım kararlarının hiçbirinin kripto paralarla bir ilgisi yoktur. Ayrıca fed'in 1 yıldan az sürede faiz oranlarını 19 kattan fazla artırma kararıyla da kriptonun bir alakası yoktur."

"Sorumlu FED Politikalarıdır"

Cathie Wood, risk sermayesi piyasasının resmen kurtulduğunu ve bu nedenle de bankalarında vadesi bitmeden bu tahvilleri satmak zorunda olduklarını söyledi ve bu durumunda tek sorumlusunun Fed olduğunu belirtti:

"Maalesef ikinci varsayım da tutmadı. Sürekli şekilde artan mevduat beklentisi gerçekleşmedi. Risk sermayesi piyasaları kurtuldu. Startup şirketleri de paralarını bankalardan çekmeye başladılar. SVB gibi bazı bankalar vadesi dolmayan tahvilleri satmak zorunda kaldılar. Zararları kabul ettiler. SVB ile Signature'un iflasına kripto sebep olmadı. Benim görüşüme göre, birincil suçlu Fed ve onun çöken politikasıydı."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.