BTC Madencilik Şirketi Compute North İflas Başvurusu Yaptı!

BTC Madencilik Şirketi Compute North İflas Başvurusu Yaptı!

Bitcoin madencilik şirketi olarak bilinen Compute North, kripto para piyasasındaki olumsuz koşullar nedeniyle iflas başvurusunda bulundu.

Bitcoin (BTC) madenciliği barındırma şirketi Compute North, piyasada dolaşan negatiflik sebebiyle artan baskı beraberinde bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Başvuruda ayrıca, artan enerji maliyetlerine de dikkat çekti. Tüm bunlar sebebiyle firmaları üzerinde artan baskı olduğunu dile getiren şirket, dün iflas mahkemesine başvuru yaptı.

Madencilikte Artan Enerji Maliyetleri Şirketleri Ürkütüyor

Compute North’un CEO'su Dave Perrill de istifa etti ancak yönetim kurulunda kalacağını açıkladı. Şirket, 22 Eylül'de Teksas'ın Güney Bölgesi için ABD İflas Mahkemesi'ne Bölüm 11 iflas başvurusunda bulundu. Şu anda Yargıç David Jones'un önünde dosyaları bekliyor. Bölüm 11'e göre, firma alacaklıları geri ödemek için bir plan hazırlarken faaliyetlerini sürdürebilir. Dosyalamada, Compute North'un 200 alacaklıya yaklaşık 500 milyon dolar borcu olduğu belirtilirken, varlıklarının 100 milyon ila 500 milyon dolar arasında olduğu söyleniyor.

Şirket ABD’deki en büyük veri merkezi sağlayıcılarından biri olarak görülüyordu. Ayrıca BTC madencilik sektöründe Compass Mining ve Marathon Digital gibi büyük isim ortaklarına sahip. Her iki şirket de Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak, bu aşamada sahip oldukları bilgilerle ticari operasyonlarının normal şekilde devam edeceğini kaydetti.

Madencilik Sektörü Çöküyor mu?

BTC'nin 2022'deki düşüş performansı, bu yıl madencilik sektörü üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu ve Teksas bağlamında, yoğun ısı dalgaları sırasında artan enerji maliyetleri ve çoklu elektrik kesintileri de madencilik şirketlerine hiç de yardımcı olmadı.

altcoin-bitcoin-coin.jpg

Bloomberg Business muhabiri David Pan Twitter'da, Compute North'un Teksas'taki büyük bir maden tesisinde aylardır para kazanamadığı maliyetli bir gecikmeden etkilenmiş olabileceğini vurguladı. Muhabir sözlerine şöyle devam etti:

Compute North'un Teksas'taki devasa 280 MW'lık madencilik tesisinin Nisan ayında kuleleri çalıştırması gerekiyordu, ancak bekleyen onaylar nedeniyle yapılamadı. O zamandan bu yılın sonlarına kadar, nihayet makinelere enerji verebildiği zaman, Bitcoin fiyatları birden fazla düşüş döngüsünden geçti, kaynak yaratma fırsatları tükendi ve büyük borç verenler küçüldü.

Compute North, kripto kışına kurban giden bir kripto firmaları listesine eklendi. Bilindiği üzere bu firmalardan birkaçı arasında; Voyager Digital, Three Arrows Capital, Celsius Network ve BlockFi gibi dev şirketler mevcut.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.