Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa Piyasası Ne Zaman Başlar?

Boğa piyasası, belirli bir pazarda yatırım varlıklarının fiyatlarının hızla yükselmeye başladığı anda oluşur. Kripto para piyasasında coin fiyatlarında hızlı ve genel bir artışın görülmesi halinde boğa piyasasının başladığı ifade edilir.

Boğa piyasası, belirli bir pazarda yatırım varlıklarının fiyatlarının hızla yükselmeye başladığı anda oluşur. Kripto para piyasasında coin fiyatlarında hızlı ve genel bir artışın görülmesi halinde boğa piyasasının başladığı ifade edilir. Boğa sezonu yatırımcıların alım taleplerinin zirve noktalara ulaştığı bir dönemdir. Alım taleplerinin artışı ve arzın düşüş kripto para fiyatlarını yükseltir.

Boğa Piyasası Ne Demek?

Boğa piyasası, çeşitli piyasalarda meydana gelen belirgin yükseliş trendini ifade etmek için kullanılan terimdir. Finansal piyasalara ve kripto para piyasasına dair derin bilgisi olmayan yatırımcılarda boğa piyasalarındaki artıştan yararlanarak kar elde etme olasılıklarını yükseltirler.

Boğa piyasası terimi çoğunlukla kripto para piyasası hakkında haberlerde kullanılsa da aslında tüm borsalarda oluşabilmektedir. Boğanın hızlı harekete geçmesinden esinlenilerek ortaya çıkarılan boğa piyasası terimi, hızla değer kazanan piyasa varlıklarını temsil eder. Bir pazarda boğa piyasasının oluşabilmesi için piyasa genelinde en az %20 artışın saptanması gerekir.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Aşamaları Neler?

Boğa piyasası aşamaları aşağıdaki şekilde sıralanır:

  • Toplama Evresi: Boğa piyasasının ilk evresi olan toplama evresinde, piyasada daha önce aldıkları yatırım varlıklarından kar edemeyen ve zararına satış yapan kişilerin ürünleri daha büyük ölçekli yatırımcılarca satın alınır. Hazırlık evresi olarak adlandırılabilecek sürede büyük yatırımcılar uygun fiyattan coin toplarlar.
  • Alım Dalgası Evresi: Alım dalgası evresinde büyük yatırımcıların düşük fiyattan yüklü miktarda coin alımları, piyasada yukarı yönlü harekete sebep olur. Yaşanan bu ilk adım yükseliş diğer acemi yatırımcıları yüreklendirir ve piyasa genelinde alım talepleri artmaya başlar. Bu aşamada yatırma başlama fırsatı herkes için hala devam eder.
  • Doygunluk Evresi: Piyasa genelinde herkesin satın alımlara dahil olması ardından piyasa artık doygun hale gelir. Yaşanan yoğun alımlar piyasa hacmini sınıra ulaştırabilir.
  • Kapanış-Bitiş: Coinlerin geniş alım talepleriyle artık yüksek fiyatlara çıkması, piyasada doyumun yaşanması ile büyük yatırımcılar etkili satış işlemleri yapmaya başlarlar. Geniş oranda satışlar, coinler üzerinde ani fiyat düşüşü yaratır. Arz arttıkça fiyatlar düşer ve boğa sezonu kapanışı gelir.

Kripto para piyasasında ve diğer borsalarda oluşan bu aşamalar izlenerek boğa piyasasının içerisinde olunduğu rahatlıkla fark edilir.

Bitcoin Boğaları Bitcoin'i 10.000 Doların Üzerinde Tutmak İçin Cesurca Savaşıyorlar

Bitcoin Boğa Sezonu Ne Zaman 2023

Bitcoin boğa sezonu ne zaman? sorusuna yanıt arayanlar, analistlerin ve kripto dünyası için önemli isimlerin bu konudaki tahminlerini inceleyebilirler. Ancak bilmeniz gerekir ki farklı analistler gelecek boğa sezonu hakkında farklı görüşlere sahiple olabilirler.

Örneğin, Huobi kurucu ortağı Du Jun’a göre BTC boğa sezonun 2023 senesi içerisinde gerçekleşmeyecek. Ethereum kurucu ortağı Vilatik Buterin ise henüz birçok büyük yatırımcının 2023 ayı sezonunda uygun fiyatları görmekten memnun olduklarını ve toplama evresinin 2023 için söz konusu olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin, Boğa Döngüsünde mi ?

Du Jun Bitcoin Boğa Sezonu Tahmini

Huobi kurucu ortağı Du Jun’a göre, BTC boğa sezonu 2024 senesinin sonunda ve 2025 yılının ilk aylarında görülebilir. Dun Jun BTC için bir sonraki halving’in 2024 yılının ilk aylarında gerçekleşeceğini düşünüyor. Halving ardından yükseliş trendi bekleyen Du Jung, BTC artışının diğer altcoinleri de etkileyerek piyasaya yönelik boğa sezonunu başlatabileceğini ifade ediyor.

Vilatik Buterin Boğa Sezonu Tahmini

Vilatik Buterin, kripto para yatırımcılarını yeni bir piyasa kışına hazır olmaya davet ediyor. Buterin’e göre 2023 senesinde bir boğa piyasası yerine boğa piyasasının ilk evresi olan toplama dönemi devrede olabilir. Burada yükseliş potansiyeli yatırımcılarca fark edilirken kripto para fiyatlarında rekor fiyatların gündeme gelemeyebileceği belirtiliyor. 2023 sonunda büyük yatırımcıların toplama hamleleri bekleniyor.

Vitalik Buterin Kimdir? Vitalik Buterin Kimdir?

Tom Lee Boğa Sezonu Tahmini

Fundstrat kurucu ortağı Tom Lee, daha önce BTC için 2023 senesine yönelik 200 bin dolarlık hedef koymuştu. Ancak bu dinamik hedefe ulaşılabilmesi için endüstriye yepyeni fonların dahil olması gerektiğini belirtmişti. Tom Lee’nin tahminine benzer şekilde Goldman Sacshs tarafından da 2023 yılı bazında BTC için 100 bin dolarlık tahmin verilmişti. Ancak şimdilerde bu tahminler revize ediliyor.

Goldman Sacsh, Tom Lee BTC fiyat beklentilerini düşürdü. Daha önce 2023 BTC fiyat tahmini 148 bin dolar olan JPMorgan ise tahmini geçen ay, bu yıl sonu için 38 bin dolara çekti. Tahminlere bakıldığında ünlü isimlerin 2023 sene sonuna yönelik bir boğa piyasası oluşumu içerisinde artık olmadıkları görülebiliyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.