Bitcoin ve Ethereum Fonlarından Büyük Çıkış, Altcoin'lerde Yatırım Artışı

Bitcoin ve Ethereum Fonlarından Büyük Çıkış, Altcoin'lerde Yatırım Artışı

Coinshares’in son haftalık raporuna göre, bu çıkışlarda en büyük payı 192 milyon dolar ile Bitcoin fonları aldı

Kripto para fonları, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed)’nin 1 Mayıs'taki toplantısında faiz oranlarını artırmayacağı yönündeki beklentiler doğrultusunda satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. Geçen hafta, bu fonlardan toplam 206 milyon dolarlık bir net çıkış yaşandı.

Coinshares’in son haftalık raporuna göre, bu çıkışlarda en büyük payı 192 milyon dolar ile Bitcoin fonları aldı. Ethereum ile ilgili fonlar ise altıncı hafta üst üste kayıpla karşılaştı ve 34 milyon dolarlık bir net çıkış gösterdi.

Buna karşın, Litecoin, Polkadot ve Chainlink gibi bazı altcoin fonlarına yatırımlar artmaya devam etti. Litecoin fonlarına geçtiğimiz hafta 3.2 milyon dolar giriş oldu, ay başından bu yana toplamda 9.2 milyon dolarlık bir yatırım alındı. Polkadot fonlarına yapılan yatırımlar 1.5 milyon dolar olurken, ay içindeki toplam yatırım 2.9 milyon dolara ulaştı. Chainlink fonları ise 1.7 milyon dolarlık yeni yatırımlar aldı.

Kripto para yönetimi alanında önemli bir isim olan Grayscale, geçtiğimiz hafta 450 milyon dolarlık bir net kayıpla karşılaştı. Şirket, bu sürekli çıkışları durdurmak amacıyla Mini Bitcoin Fonu’ndaki işlem ücretini %0.15’e düşürdüğünü açıkladı. Grayscale, ayrıca GBTC fonunun yüzde 10’luk bir kısmını mini fona ayırma kararı aldı. Bu stratejinin, fon çıkışlarını azaltma çabasında bir adım olarak değerlendiriliyor.

Diğer yandan, BlackRock ve Fidelity gibi büyük yatırım şirketleri geçen haftayı sırasıyla 165 milyon dolar ve 94 milyon dolar artıda kapatmayı başardı ve böylece ETF'lerdeki çıkışları hafifletti. Genel olarak ABD ETF'lerinden haftalık net çıkışlar 244 milyon doları buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.