"Bitcoin Safiye" Tekrar Mahkemede: Yeniden Yargılama Süreci Başladı

"Bitcoin Safiye" Tekrar Mahkemede: Yeniden Yargılama Süreci Başladı

Aydın'da bilinen adıyla "Bitcoin Safiye", Safiye Gökçe Yüce'nin ikinci kez yargılanmasına başlandı.

Aydın'da bilinen adıyla "Bitcoin Safiye", Safiye Gökçe Yüce'nin ikinci kez yargılanmasına başlandı. Yüce, daha önce de söylediği gibi kimsenin zararına bilerek veya isteyerek neden olmadığını ifade etti. Avukatı Coşkun Karakuş, mağdurların kendisinden aldıkları paraları tefecilik yaparak elde etmeye çalıştıklarını öne sürdü.

Safiye Gökçe Yüce, yaklaşık altı yıl önce, eşi Oğuzhan Yüce'nin Aydın'daki bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak işe başlaması üzerine Adana'dan Aydın'a taşındı. Eşiyle birlikte bir taşeron şirket kuran Yüce, bu süre zarfında JES şirketlerine işçi sağlamaya başladı. Bir sağlık kontrolü sırasında Aydın Devlet Hastanesi'nde bir doktorla tanışan Yüce, kendisini "ekonomist-broker" olarak tanıttı ve doktoru Bitcoin yatırımı yapmaya ikna etti. Doktor adına para toplayarak Bitcoin satın alan Yüce, bir süre sonra ona kar payı dağıttı ve doktordan yeni müşteriler getirmesini istedi. Yüce, kısa sürede çeşitli meslek gruplarından 40 kişiye ulaşarak, bir saadet zinciri benzeri bir yapı kurdu.

Yüce, bu kişilere iki yıl boyunca düzenli olarak kar payı ödedi ve şirketin güçlü bağlantıları olduğunu iddia etti. Ancak 23 Ağustos 2019'da ortadan kaybolduğunda, mağdurlar dolandırıldıklarını anladı ve durumu yetkililere bildirdi. Yapılan incelemelerde, Yüce'nin kripto para hesaplarında 8 bin 300 Bitcoin bulunduğu ve bu miktarın artmaya devam ettiği belirlendi. Yüce'nin işbirlikçileriyle bir web sitesi kurduğu ve site üzerinden insanları kandırdıktan sonra siteden çekilip kaybolduğu tespit edildi. Yüce'nin bu faaliyetlerle Aydın'da yaklaşık 30 milyon TL tutarında dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı.

Safiye Gökçe Yüce, her yerde aranırken Bursa polisine yapılan bir ihbar üzerine, 8 Kasım 2019'da Bursa'nın Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu gişelerinde durduruldu ve gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından Aydın'a getirilen Yüce, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra, 10 Mart 2020'de yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Bir yıl sonra elektronik kelepçesi çıkarılan Yüce ve eşi hakkında, dolandırıcılık suçlamasıyla 27 ayrı davada 1 ila 5 yıl arası hapis cezası istenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.