Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?, Güncel Korku Endeksi Nedir?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?, Güncel Korku Endeksi Nedir?

Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi, CNNMoney tarafından yatırımcıların hisse senetlerine ne kadar para ödemeye hazır olduklarını etkileyecek iki temel duyguyu ölçmek adına geliştirilmiştir.  Korku ve Açgözlülük endeksi ise haftalık, aylık, yıllık veya günlük olarak ölçülebilir. Korku ve Açgözlülük endeksi teoride borsanın fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığını ölçmek içinde kullanılabilmektedir. Bu durumda aşırı derecede bir korkunun hisse fiyatlarında düşürme eğiliminde ve çok fazla açgözlülüğün de tam tersi olarak fiyatları yükseltme eğiliminde olduğuna dayanır.

CNNMoney’in geliştirmiş olduğu korku ve açgözlülük endeksinden yola çıkarak Bitcoin modeli geliştirilmiştir. BTC için geliştirilmiş olsa da diğer tüm kripto para birimleri içinde yol gösterici olmuştur. Bunun sebebi ise kripto paralarının Bitcoin’i takip etmesidir. Bitcoin düştüğünde sert ve çok sert düşmektedir, yükseldiğinde de yükselir ya da çok sert yükselir vb. olmasından.

Bitcoin’de Korku ve Açgözlülük Neden Ölçülmektedir?

 

Latest Crypto Fear & Greed Index

Kripto para borsalarında davranışlar duygusaldır. Kripto para piyasası yükselirken yatırımcılar açgözlü olma eğilimindedir ve bu durumda FOMO'ya yani kaçırma korkusuna sebep olmaktadır. Yatırımcılar ellerinde tuttukları kripto paralarında kırmızı sayıları gördükleri anda mantıklı davranmayıp satmaya başlarlar. Tamda bu durumda Korku ve Açgözlülük endeksi yatırımcıların aşırı duygusal tepki vermelerinden kurtarılmaya çalışmalarını sağlamaktadır. Endeksin iki basit varsayımı vardır. Bunlar:

 • Aşırı Korku: Yatırımcıların endişeli hareket ettiğini belirtir. Bu durum alım fırsatı olabilir.
 • Aşırı Açgözlülük: Yatırımcıların aşırı açgözlü olduğu durumda piyasaların düzelmeye yani aşağı yönlü hareket etmeye ihtiyacının olduğunu belirtir.

Bu sebeple Bitcoin piyasasında mevcut hissi analiz yapılmakta ve endeskte veriler 0’dan 100’e kadar gösterilmektedir. 0 ‘Aşırı Korku’ iken 100 ‘Aşırı Açgözlülük’ anlamını taşımaktadır.

Bitcoin’de Korku ve Açgözlülük Değeri ve Grafiği Nasıl Okunur?

Korku ve Açgözlülük Endeksi'ndeki değerler 0 ( aşırı korku ) ile 100 ( aşırı açgözlülük ) arasında değişmektedir .

Grafikteki ve kaydırıcıdaki bölgeler aşağıdaki gibi ayrılmıştır:

 • 0-24 = Aşırı Korku
 • 25-49 = Korku
 • 50-74 = Açgözlülük
 • 75-100 = Aşırı Açgözlülük

Piyasanın yaklaştığı veya tüccarların aşırı açgözlü olduğu ve piyasanın bir düzeltme için geciktiği " aşırı açgözlülük " bölgesinde olduğu iddia edilebilir.

Korku ve Açgözlülük Endeksinin Veri Kaynakları

Korku ve Açgözlülük endeksindeki veriler beş kaynaktan toplanmaktadır. Bu endeks yalnızca Bitcoin içindir.

 1. Fiyat Oynaklığı (%25 Etki)

Bitcoin’in fiyat oynaklığını ölçmektedir ve maksimum BTC düşüşlerinin, son 30 ve son 90 günün ortalama değerleri bakılarak karşılaştırma yapılmaktadır. Fiyat oynaklığında olağandışı bir artış yaşandığında bu artışın korkulu piyasayı işaret ettiği düşünülmektedir.

 1. Piyasa Momentumu/Hacmi ( %25 Etki)

Piyasa hacmi ile piyasa momentumunu ölçmektedir ve son 30- son 90 günün ortalamasına kıyasla, iki değer bir araya getirilir. Mevcut piyasada günlük bazda pozitif olan piyasada yüksek alım hacimleri olduğunda, piyasanın aşırı derece açgözlü ve aşırı yukarı yönlü hareket edeceği düşünülmektedir.

 1. Sosyal Medya ( %15 Etki )

Twitter için analiz yapılmaktadır. Twitter’da analiz yapılırken ilgili kripto para için hastaglar’le ilgili gönderiler toplanıp sayılmaktadır ve belirli zaman dilimlerinde kaç etkileşim ve ne kadar hızlı oldukları kontrol edilmektedir. Çok fazla yüksek etkileşim oranı alan kripto paraya ilginin arttığı gözlenmektedir ve insanların açgözlü olduğu düşünülmektedir.

 1. Anketler ( %15 Etki- Şu an için İşlenmiyor)

Kamuoyu yoklama platformu olan pipetpoll.com’la beraber haftalık kripto para anketleri düzenleyip yatırımcılara piyasayı nasıl gördükleri sorulmaktadır. Yapılan anketlerde 2000-3000 oy kullanılmakta olup belli bir grup kripto para yatırımcısının duyarlılığını analiz edip endekse yansıtılmaktadır.

 1. Trendler (%10 Etki )

Endeks, Bitcoin ile ilgili Google Trendler verilerini kullanmakta olup, arama hacimlerinin değişimleri ile önerilen ilgili popüler aramaları karşılaştırmaktadır. Yani ‘Bitcoin’ için Google Trendlere baktığınızda arama hacminden çok fazla bilgi alamayabilirsiniz ama ilgili arama sorgu kutucuklarındaki ‘Bitcoin fiyat manipülasyonu’ sorgusunda artış olduğunu görebilirsiniz. Bu durum piyasada korkuyu işaret etmektedir ve sadece bu endeks için kullanılmaktadır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni Kullanmanın Faydaları

Akademisyenlerin bazılarına göre açgözlülük beynimize sağduyu ve öz kontrolü kenara bırakmaya ve değişime zorlayacak şekilde etki edebilir. Açgözlülük hakkında genel bir görüş kabul olmasa da insan ve para söz konusu olduğunda korku ve açgözlülük motive edici olabilmektedir.  Yatırımcıların birçoğu da duygusal ve gericidir.   Davranışçı iktisatçılar da açgözlülük ile korkunun yatırımcıların kararlarını etkilemesinde rol oynadıklarına dair kanıtlar sunmaktadır.

Açgözlülük ve korku endeksi hisse senedi piyasalarındaki dönüşün güvenilir olduğunun bir göstergesidir. Bu durum Bitcoin ve diğer kripto para birimleri içinde geçerlidir. Uzmanlar, korku ve açgözlülük endeksinin yatırım kararında tek araç olmadığı müddetçe yararlı bir gösterge olduğu konusunda anlaşmışlardır.  Yatırımcılara, BTC’nin fiyatı düştüğünde satın alma fırsatından yaralanmalarını açgözlülük ile Bitcoin’in aşırı değerli olacağının bir göstergesi olarak da korkuyu takip etmeleri önerilmektedir.

kaynak: alternative.me

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.