Avrupa Parlamentosu, MiCA Kripto Yasa Tasarısını Kabul Etti

Avrupa Parlamentosu, MiCA Kripto Yasa Tasarısını Kabul Etti

Avrupa Parlamentosu, kripto varlıklar için tarihi bir düzenleme olan MiCA yasa tasarısını onaylayarak, sektörde yatırımcıların korunması ve piyasa bütünlüğü için net bir çerçeve sunmaktadır.

Avrupa'nın kripto para düzenlemesi MiCA, 2021 yılı sonlarında son şeklini almıştı. Teknik sebeplerle iki kez ertelenen oylama sonrasında Avrupalı milletvekilleri, Avrupa Birliği'ne kripto sektörünü düzenleyici ilk yasaları sunacak olan iddialı bir kanuna nihai onaylarını verdiler.

Avrupa Parlamentosu, kripto para yasası tasarısı MiCA'yı kabul etti. 2024'te uygulanmaya başlanacak Yasa, 2024 yılında uygulanmaya başlayacak.

MiCA düzenlemesinin, kripto para borsası FTX gibi büyük şirketlerin çöküşünden sonra oldukça önemli bir rol oynayacağını belirtelim. Avrupa Parlamentosu, kripto varlıklar için yeni AB düzenlemelerini onayladı. Bu düzenleme, yatırımcıların korunmasını ve piyasa bütünlüğünün sağlanmasını amaçlayan net bir çerçeve sunuyor.

Kripto para borsalarına lisans zorunluluğu getirildi Avrupa Birliği'ndeki milletvekilleri, kripto varlık düzenlemesi olarak adlandırılan MiCA'nın lehine 517'ye karşı, 38 oy kullandılar.

Bu oylama ile MiCA, kripto varlık ihraççılarını düzenlemeye yönelecek. Kripto para borsalarına, saklama hizmetleri sunanlara ve danışmanlara lisans zorunluluğu getirilecek.

Ayrıca, AB sınırları içinde faaliyet göstermeyi hedefleyen şirketler, üye ülkelerden herhangi birinde lisans başvurusu yapabilecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.