Arjantin Senatosu, Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Destekleyen IMF Anlaşmasını Oylayacak

Arjantin Senatosu, Kripto Para Birimlerinin Kullanılmasını Destekleyen IMF Anlaşmasını Oylayacak

Arjantin Senatosu, ülkenin bu ayın başlarında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kripto para birimlerinin kullanımını caydırıcı bir hüküm içeren bir niyet mektubunu oylayacak.

Anlaşma, ülkenin 2018'de aldığı 45 milyar dolarlık bir krediyi yeniden yapılandıracak.

Kripto para birimi hükmü, Arjantin ve IMF tarafından 3 Mart'ta imzalanan Teknik Mutabakat Zaptı'nın (TMU) bir parçası.

Anlaşma, Arjantin Ulusal Kongresi'nin alt meclisi olan Temsilciler Meclisi tarafından 11 Mart'ta zaten onaylandı ve Perşembe günü geç saatlerde Senato tarafından nihai onay için tartışılması planlandı.

“Finansal dayanıklılığın güçlendirilmesi” başlıklı hüküm şöyle diyor: “Finansal istikrarı daha da korumak için kara para aklamayı, kayıt dışılığı ve aracısızlığı önlemek amacıyla kripto para birimlerinin kullanımını caydırmak için önemli adımlar atıyoruz.”

Niyet mektubunda ayrıca “ticari bankalar likit ve iyi sermayeli kalırken, özellikle pandemi ile ilgili düzenleyici hoşgörünün çözülmesinin ardından güçlü banka gözetimi devam edecek” deniliyor.

Arjantin, niyet mektubuna göre “ödeme sistemlerinin ve nakit yönetiminin verimliliğini ve maliyetlerini iyileştirmek için” ödeme dijitalleştirme sürecini de sürdürmeyi planlıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.