Ağbal Kararı Sonrasında Kripto İşlemleri Artış Gösterdi

Ağbal Kararı Sonrasında Kripto İşlemleri Artış Gösterdi

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın geçen günlerde Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınması sonrasında meydana gelen TL kaybı yüzünden kripto işlemlerinde önemli artışlar yaşandığı açıklandı. Kripto para işlemlerinin bir haftalık işlem hacimlerine bakıldığında Ağbal’ın görevden alınmış olduğu hafta sonunda ani yükseliş yaşayarak 218 milyar TL’yi geçtiği anlaşıldı. Bu hareketlilik sonrasında Türkiye, Avrupa bölgesinde 1’inci, dünyada ise 4’üncü kripto para piyasası hacmine ulaşmış oldu. Yatırımcıların TL’deki değer kaybını önlemek ve hızlı kâr elde etmek amacıyla bu gelişme sonrasında kripto para birimlerine yöneldiği görülürken yaşanan önemli gelişme kripto piyasalarında meydana gelecek ani bir gerileme sonrasında pek çok kişinin maddi kayıp yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

20 Milyar Dolar Artış Kaydedildi

Geçen yılın aynı dönemine bakıldığında Türkiye’deki kripto piyasalarındaki işlem hacimleri 7 milyar dolar olarak görülüyor. Bu yılın aynı dönemine ve Ağbal’ın görevden alınma tarihine bakıldığında ise geçen süre zarfında yaklaşık 20 milyar dolar işlem hacminin arttığı öne çıkıyor. Buna göre halihazırda kripto para işlem hacimleri 27 milyar dolar seviyesine geldi ve bu rakam dünyada Türkiye’yi sayılı kripto ülkeleri arasına sokmuş oldu.

Bu artışta sadece Ağbal’ın görevden alınması etkili olmasa da özellikle reel para politikalarında meydana gelen belirsizlik ve dövizin sürekli olarak hareketlilik göstermesi yatırımcıların kripto birimlerine yönelmesini sağlamış oldu. Özellikle kripto birimlerindeki hızlı artışlar ile pek çok yatırımcının yüksek kârlar elde etmek amacıyla piyasaya giriş yaptığı görüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.