ABD'nin Stablecoin Düzenlemeleri, Tether ve Diğerleri İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD'nin Stablecoin Düzenlemeleri, Tether ve Diğerleri İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD'deki düzenleyici netliğin artması, geleneksel bankaların stablecoin piyasasına giriş yapmasına ilham verebilir ve bu durum Tether'ın USDT'sinin piyasadaki hakimiyetini azaltabilir. S

S&P Global Ratings'in yeni raporuna göre, ABD'deki düzenleyici netliğin artması, geleneksel bankaların stablecoin piyasasına giriş yapmasına ilham verebilir ve bu durum Tether'ın USDT'sinin piyasadaki hakimiyetini azaltabilir. Stablecoinler, genellikle ABD doları gibi popüler dayanak varlıklar üzerinden değerlendirilir ancak çoğu stablecoin ihraççısı belirli ABD düzenlemelerine tabi değildir.

Geçtiğimiz hafta Senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand tarafından tanıtılan Lummis-Gillibrand Ödeme Stablecoin Yasası, bu durumu değiştirebilir. Analist Andrew O'Neill, yeni yasanın bankacılık lisansı olmayan kurumları maksimum 10 milyar dolarlık ihraçla sınırlayarak, bankalara rekabet avantajı sağlayabileceğini belirtti.

Şu anda 110 milyar dolarlık piyasa değeri ile üçüncü en büyük kripto para olan Tether’in USDT’si, ve 34 milyar dolarlık piyasa değeri ile ikinci sırada yer alan Circle'ın USDC tokeni, her ikisi de ABD dolarını takip ediyor. O'Neill, onaylanacak stablecoin tasarısının, özellikle zincir içi ödemeler ve tokenizasyon gibi kurumsal blok zinciri inovasyonlarını hızlandırabileceğini ekledi.

Stablecoin kullanımındaki kurumsal büyüme, stablecoin ihraç eden bankalar için yeni fırsatlar yaratabilir ve Tether'ın küresel stablecoin pazarındaki hakimiyetini sarsabilir. Ayrıca, S&P, USDT'nin ABD dışında bir kuruluş tarafından çıkarıldığını ve önerilen yasa tasarısı kapsamında izin verilen bir ödeme stablecoin’i olmadığını vurguladı. Bu durum, ABD kuruluşlarının USDT'yi tutamaması veya işlem yapamaması anlamına gelirken, ABD tarafından ihraç edilen diğer stablecoinlerin talebini artırabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.