ABD Senatörü Ted Cruz, Federal Hükümetin CBDC'yi Gözetim Aracı Olarak Kullanmasını Yasaklayan Yasa Tasarısını Önerdi

ABD Senatörü Ted Cruz, Federal Hükümetin CBDC'yi Gözetim Aracı Olarak Kullanmasını Yasaklayan Yasa Tasarısını Önerdi

Amerika Birleşik Devletleri Teksas Senatörü Ted Cruz, ABD hükümetinin Amerikan vatandaşlarının finansal işlemlerini izlemek için kullanılabilecek bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmesini önleyecek bir yasa tasarısı öneriyor.

Bir basın açıklamasına göre Cruz, tasarıyı Temsilci Tom Emmer'in yasasını tamamlayıcı bir parça olarak  sunuyor ve hükümetin bireysel tüketicilere doğrudan CBDC vermesini yasaklama çağrısında bulunuyor.

Cruz, tasarının hükümetin kripto para birimlerini merkezileştirmek için atacağı her türlü girişimi boğmayı hedeflediğini söyledi.

“Federal hükümet, kripto para birimi alanında yeniliği teşvik etme ve besleme veya onu tamamen mahvetme yeteneğine sahip.

Bu yasa tasarısı, büyük hükümetin ABD'de gelişmeye ve gelişmeye devam edebilmesi için kripto para birimini merkezileştirmeye ve kontrol etmeye çalışmamasını sağlamak için uzun bir yol kat ediyor. Girişimcileri güçlendirmeli, yeniliği mümkün kılmalı ve bireysel özgürlüğü boğucu değil, artırmalıyız.”

Emmer, Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin gibi olmasını ve vatandaşlarını gözetlemesini engelleyeceği için Cruz'un tasarısını desteklediğini söylüyor.

“Senatör Cruz'un Fed'in yetkilerini sınırlayan mevzuatıma bir Senato arkadaşı teklif etmeyi kabul etmesine sevindim.

Fed, yalnızca açık, izinsiz ve özel bir CBDC çerçevesi oluşturmalıdır - bu, herhangi bir dijital doların herkes tarafından erişilebilir olması, herkes için şeffaf bir blok zinciri üzerinde işlem yapması ve nakdin mahremiyet unsurlarını koruması gerektiği anlamına gelir.

Daha azı, Amerikalıları [Çin Komünist Partisi] tarzı finansal otoriterliğe doğru yola sokar.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.