ABD Bankacılık Düzenleyicisi Uyardı: Dolandırıcılık Artıyor!

ABD Bankacılık Düzenleyicisi Uyardı: Dolandırıcılık Artıyor!

ABD Bankacılık Düzenleyicisi bankaları kripto paralar hakkında uyardı. Kripto paralarda “ortaya çıkan riskler” konusuna dikkat çekti ve dolandırıcılık faaliyetlerine değindi.

Son günlerde kripto para piyasasında arka arkaya gelen iflas ve sert düşüş haberleri yatırımcıları ürkütüyor. Önce FTX vakasına dönmesinden korkulan Genesis’in ödemeleri dondurması ve son olarak Waves üzerinde dolaşan kara bulutlar, piyasada bir ‘güvensizlik’ hissi yarattı. Konu hakkında konuşan ABD’li düzenleyiciler, bankaları ve yatırımcıları uyardı.

“Kripto Para Piyasasında Temkinli Yaklaşım Şart”

ABD Bankacılık sektörü düzenleyicisi kripto para birimlerinin riskleri konusunda uyardı. Sektörün temkinli bir yaklaşım ile ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. Para Birimi Denetçi Ofisi (OCC), 2022'de kripto pazarındaki "dislokasyonlara" atıfta bulunarak, 8 Aralık 2022 Sonbaharı için Altı Aylık Risk Perspektifi raporunda kripto paraların "birkaç önemli risk" barındırdığını söylediği sözlerin altını tekrar çizdi.

mahkeme-karar.jpg

Düzenleyici endişe duydukları konuları şöyle özetledi:

  • Stablecoin’lerin istikrarsız olabileceği,
  • Kripto piyasasının olgun risk yönetiminden yoksun ve oynaklığa sahip oluşu,
  • Yüksek derecede birbirine bağlılık nedeniyle, iflas eden bir varlığın diğerlerini de peşinden sürükleyeceği endişesi.

Risk yönetimini tartışan OCC, kripto şirketlerindeki uygulamaların olgunlaştığını, ancak şirketlerin geçen yıl milyonlarca yatırımcının zarar gördüğü "stres ve sürprizlere hazırlıksız" görünmesiyle "henüz sağlam olmadığını" söyledi:

“Bilgisayar korsanlığı ve kesintiler sıktır ve sektörde dolandırıcılık ve dolandırıcılık faaliyetleri yüksek düzeydedir. Bazı durumlarda, mülkiyet hakları, velayet düzenlemeleri ve mali temsiller, yüksek derecede bir kafa karışıklığı yaratmıştır.”

Düzenleyici, yatırımcıları ‘belirtilen bulaşma riskine’ neden olan yüksek kaldıraçlı ticaret hakkında uyardı.

OCC bankalara verdiği tavsiyede, kripto veya kripto şirketleriyle çalışmayı düşünen kurumların "dikkatli ve aşamalı bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğini" söyledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.