Ekonomi Haberleri

Kredi Kartları Yıllık Aidatları Geri Alınıyor Dolandırıcılığına Dikkat

] }

Yeni bir dolandırıcılık yöntemi olmamasına rağmen zaman zaman gündeme gelen kredi kartları yıllık aidatlarının geri alınması üzerinden yapılan dolandırıcılık son iki haftadır yeniden gündeme geldi. Bu dolandırıcıların tuzağına düşenler için dolandırıcılığın uygulanma yöntemi sebebiyle savcılığa başvurmaktan başka bir yol bulunmuyor.

Dolandırıcılar Nasıl Çalışıyor?

Artık cep telefonları üye olduğunuz her yerden istenmekte ve bu sebepten dolayı kötü niyetli insanların eline geçmesi de daha kolay. Telefon numaranızı eline geçiren dolandırıcılar size bir SMS göndererek kredi kartları için ödediğiniz yıllık aidatı mesajda bulunan linke tıklayarak geri alabileceğinizi söylüyor. Linke tıkladığınız anda ise telefon faturanıza anında konu ile alakası olmayan bir sebepten dolayı bir ücret yansıtılıyor. Dahası eğer açılan linkte sizden istenen kredi kartı bilgilerinizi de girerseniz o zaman işiniz iyice zorlaşıyor.

Nasıl Şikayet Edilir?

Bu dolandırıcılığın uygulanış sebebinden dolayı Hakem Heyetine başvuru yapılamıyor. Tek başvuru savcılığa yapılabiliyor. Ancak geçmişteki emsallere bakıldığında dolandırıcılık yönteminin uygulanma şeklinden dolayı parasını kaybedenler geri alamıyorlar. Sebep ise SMS sizi yanıltsa dahi gönderilen linke kendi isteğinizle tıklamanız.

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu