Sıkça Sorulan Sorular

Uzman kişi ve kuruluşların dolar hakkındaki yorumları Kointimes.net'te

Ekonomi Haberleri
Trend

Kazandıran Dolar Yorumları? Güncel Dolar Yorumları?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir?, Kazandıran Dolar Yorumları son yıllardan yerel yatırımcı tarafından sık sık sorulmaya başladı. Bunun temel sebebi Türk Lirasının yıllardır yabancı paralara karşı ciddi değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda uzman ve aracı kurumların  Dolar yorumları, Uzman Dolar yorumları, Dolar Ne Olur Uzman Dolar Yorumları yer almaktadır.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Güncel Dolar Yorumları, Uzman Dolar Yorum, Dolar düşecek mi, Dolar Yükselecek mi tüm cevaplar burada...

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir?, Kazandıran Dolar Yorumları son yıllardan yerel yatırımcı tarafından sık sık sorulmaya başladı. Bunun temel sebebi Türk Lirasının yıllardır yabancı paralara karşı ciddi değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yazımızda uzman ve aracı kurumların  Dolar yorumları, Uzman Dolar yorumları, Dolar Ne Olur Uzman Dolar Yorumları yer almaktadır. ( sayfa her gün güncellemektedir.)

İçindekiler

Dolar Yorumları / IKON Menkul – (25.11.2020)

USDTRY – 8.05 Direncine Yakın

USDTRY paritesinde yükseliş dün de devam etti. 100 günlük ortalamaya denk gelen 7.50 seviyesinden başlayan tepki, 8.05’e kadar taşındı. Bu yükseliş ile birlikte 8.58/7.50 düşüşünün %50’si düzeltildi. Olası ataklar devam ederse yukarıda önemli bir Fibonacci oranı olan 61.8’e denk gelen 8.17 seviyesi gün içerisinde önemli bir direnç bölgesi olarak takip edilebilir. 8.05’den düşüşlerin tekrar başlaması halinde ise 7.95 ara destek ve 7.78 ise gün içi ana destek olarak takip edilebilir.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (25.11.2020)

Aşı konusundaki gelişmeler, Joe Biden’ın Başkanlığa geçiş sürecine ilişkin belirsizliğin azalması ve Yellen’ın Hazine Bakanı olabileceğinin değerlendirilmesiyle birlikte risk iştahındaki pozitif görüntü korunuyor. Büyüme hikayesiyle petrol fiyatları yükselişini sürdürürken, Ons Altın baskı altında. Diğer yandan Dolar’ın güçlenemediği ortamda Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik de olumlu algı sürüyor. Yurtiçi tarafa baktığımızda, TCMB kararının ardından bir süredir sert tepki ile karşılaşan Dolar / TL’nin dün 8,04 seviyesine kadar yükseldiğini gözlemledik.

Şu aşamada, gerek Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik olumlu algı gerekse de ülke risk primimizdeki iyileşme trendi nedeniyle kurda yükseliş marjının azaldığını ve Dolar /TL’nin dünkü en yüksek seviyenin geçtiği 8,04 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Burası aynı zamanda aylık ortalamanın yakın seyrettiği yer. Diğer yandan, kurda 7,90 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda ise TL’de rahatlama görülebilir ve kurda yaşanan yükseliş yerini tekrar düşüşe bırakabilir.

Olası geri çekilmelerde 7,90 desteğinin kırılması durumunda 7,80 seviyesine doğru ilk etapta bir düşüş görülebilir. Yarınki Şükran günü öncesi bugün ABD veri takvimi yoğun. TSİ 22’de Fed toplantı tutanakları, TSİ 16.30’da üçüncü çeyrek büyüme verisinin revizesi, ekim ayı dayanıklı tüketim mal siparişleri, yeni işsizlik maaş başvuruları, kişisel gelir ve harcamalar açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’de kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin nihai hali ve konut satışları paylaşılacak. Yurt içinde ise veri takvimi bugün sakin.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (24.11.2020)

Aşı konusunda iyi haberlerin gelmeye devam etmesi ile risk iştahındaki toparlanma belirginleşiyor. Ons Altın, bir süredir destek yaptığı 1.850 desteğini kırdı ve sert bir düşüş gösterdi. Diğer yandan, ABD’de Hazine Bakanlığı için eski Fed Başkanı Yellen’in konuşulması da risk iştahı açısından olumlu bir gelişme olarak izleniyor. Yellen, güvercin duruşu ile biliniyor.

Bu sabah S&P500 vadelisi %0,8 civarında yükseliş kaydederken, petrol yükselişte. Yurtiçi tarafa baktığımızda, TCMB kararının ardından geçen hafta perşembe günü değer kazanmaya devam eden TL, son üç işlem gününde sert tepki ile karşılaşıyor. Şu aşamada, gerek Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik olumlu algı gerekse de ülke risk primimizdeki iyileşme trendi nedeniyle kurda yükseliş marjının azaldığını ve Dolar /TL’nin aylık ortalamanın yakın seyrettiği 8,03 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 7,85 desteğinin altında 7,75 desteği hedef olabilir.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (24.11.2020)

Usd/TL:

Yurt içi tarafta geçtiğimiz hafta yeni Merkez Bankası Naci Ağbal başkanlığındaki ilk TCMB PPK toplantısında, politika faizi piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %10,25’den %15’e yükseltildi. Fonlamada sadeleşmeye giden Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağı açıkladı. TCMB Başkan Yardımcısı Özbaş Banka’nın önceki dönemdeki fonlamasının gereksiz derecede karmaşık olduğunu belirtti.

TCMB’nin hem para politikasında sadeleşmeye gitmesi hem de gerekli gördüğünde adım atmaktan çekinmeyeceğini belirtmesi ile TL ve TL varlıklarda geçtiğimiz hafta değerlenme devam ederken, yurt içi piyasalar yeni haftaya artan vaka sayılarının da etkisi ile kar satışları ve değer kayıpları ile başladı. Türkiye 5 yıllık CDS 387 seviyelerinde.

Ekonomi Yönetimi, TCMB, BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. TCMB haftalık swap işlemlerinde uygulanan TL faizi %13,25’den %15’e çıkardı.

Yurt içi tarafta jeopolitik riskler de takip ediliyor. Doğu Akdeniz’de faaliyetlerde bulunan sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in görev süresi 29 Kasım’a kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Türkiye’nin AB üyeliğinin stratejik bir öncelik olduğunu belirtirken, S-400 ve F-35 konularına ilişkin olarak sorunun nesnel gerçeklere dayanmadığı dile getirdi.

Yurt içinde de artan Kovid-19 vaka sayılarına istinaden yeni önlemler devreye girdi. Global piyasalarda aşı haberleri ve ABD’de yeni teşvik paketi piyasalara yön veren ana gündem maddeleri olarak öne çıkıyor. Dolar Endeksi 92,40 seviyelerinde.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası kararı sonrası TL ve TL varlıklarda değerlenme sürerken 7,51 seviyelerini gören USD/TL paritesi bu sabah 7,90 seviyelerinde işlem görüyor. 7,80 ve 7,72 seviyeleri destek; 8 ve 8,12 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,37 civarında işlem gören paritede 9,27 ve 9 destek; 9,50 ve 9,64 seviyeleri direnç olarak öne çıkabilir.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – (23.11.2020)

DolarTL haftaya sakin başladı

DolarTL haftaya 7.64 seviyesinden başladı. Geçen hafta TL varlıkları ve Türk Lirası için zor bir haftaydı. Hatırlatmak gerekirse TCMB 475 baz puan faiz artırımı yaparak sadeleşme mesajları verdi. Bu piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandı. Bununla birlikte Cuma günü Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından para politikasını destekleyici açıklamalar kurdaki geri çekilmeye katkı sağladı. Bununla birlikte hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesinde yaptığı açıklamaların da kurdaki aşağı yönlü eğilime katkı sağlayacağını ya da tepkilerin daha sınırlı kalmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz.

DolarTL’de 7.47 seviyesi kritik destek. Bu seviyenin üzerindeki seyirlerin sürmesi halinde ılımlı yukarı yönlü tepkiler gelebilir. Bu bağlamda 7.70 – 7.90 aralığı izlenebilir. Buna karşın kurun son yaşanan gelişmelerle birlikte aşağı yönlü eğilimini sürdürebileceğini düşünüyoruz. Bu noktada önümüzdeki günlerde 7.47 seviyesinin altındaki kapanışların olması halinde 7 seviyesine doğru gevşeme eğilimi izlenebilir.

Teknik Analiz: USDTRY forex piyasasında dört saatlik grafikte 22 birimlik ortalamasında hareket ediyor. 7.64 seviyesindeki akıbet kısa vadede yukarı yönü işaret etmesi halinde yakın direnç olarak 7.70 izlenebilir. Buna karşın kurda kritik destek 7.47 olarak izlenebilir.

Destekler: 7.47 / 7.30 /7.20
Dirençler: 7.0 / 7.85 / 7.95

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (23.11.2020)

Aşının önümüzdeki ay uygulanmaya başlanacağına yönelik haber akışıyla piyasalar haftaya iyimser bir görüntüyle başlıyorlar. Kötüleşen koronavirüs tablosuna karşın risk iştahındaki bozulma geçtiğimiz hafta sınırlı kalmıştı.

Dolar’ın da güçlenemediği ortamda şu aşamada aşı ile ilgili gelişmeler fiyatlamalarda baskın olabilir ve risk alma iştahı devam edebilir. Yurtiçi tarafa baktığımızda, TCMB kararının ardından perşembe günü değer kazanmaya devam eden TL, son iki işlem gününde tepki ile karşılaşıyor.

Şu aşamada, gerek GOÜ’lere yönelik olumlu algı gerekse de ülke risk primimizdeki iyileşme trendi nedeniyle kurda tepkinin sınırlı kalabileceğini ve Dolar /TL’nin 50 günlük ortalamanın yakın seyrettiği 7,88 direncinin altında kalabileceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 7,65 desteğinin altında 7,50 – 7,52 destek bölgesi hedef olabilir. Bugün küresel çapta kasım ayına ilişkin imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (20.11.2020)

Usd/TL:

Merkez Bankası Naci Ağbal başkanlığındaki ilk TCMB PPK toplantısında, politika faizi piyasa beklentilerine paralel 475 baz puan artışla %10,25’den %15’e yükseltildi. Fonlamada sadeleşmeye giden Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağı açıkladı. Merkez Bankası’nın, fiyat istikrarını sağlama ve sürdürme temel amacına enflasyon hedeflemesi rejiminin gerektirdiği şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini uygulayarak ulaşacağı vurgulanan duyuruda, bu ilkeler ışığında, Merkez Bankası fonlaması temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacak ve bu faiz oranı parasal duruş için tek gösterge niteliğinde olacaktır denildi. Faiz kararı ve sadeleşme adımı piyasalar açısından olumlu etki yaptı. Merkez Bankası fonlamasının karar öncesi %14,75 seviyelerinde bulunmasından ötürü, faiz artışının mevduat ve kredi faizlerine önemli bir yansıma yapması beklenmiyor.

Türkiye 5 yıllık CDS 375 seviyelerine geriledi. Yurt içinde de artan Kovid-19 vaka sayılarına istinaden arttırılan yeni önemler bu akşamdan itibaren geçerli olacak. Global piyasalarda FED Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin arasındaki acil durum borç verme fonları anlaşmazlığına dair haber akışı ön planda. ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler de ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen ardarda gelen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Dolar Endeksi 92,25 seviyelerine geriledi.

Dün Merkez Bankası kararı sonrası TL ve TL varlıklarda değerlenme sürerken gün içinde 7,51 seviyelerini gören USD/TL paritesi bu sabah 7,58 seviyelerinde işlem görüyor. 7,50 ve 7,40 seviyeleri destek; 7,78 ve 7,90 seviyeleri direnç olarak izlenebilir.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (20.11.2020)

Fed bölgesel başkanlarının ve ECB Başkanı’nın konuşmasının takip edileceği haftanın son iş gününde piyasalar ABD Hazine Bakanı ve Fed Başkanı arasındaki anlaşmazlığı izliyor. Risk iştahında ise net bir bozulma gözlenmiyor.

Dolar’daki zayıflık da sürerken, ABD seçimlerinin geride kalması ve aşı ile ilgili gelişmeler Gelişmekte Olan Ülke varlıklarına yönelik olumlu bir algı oluşturmuş gözüküyor. Bu ortamda, dün TCMB’nin beklentiler doğrultusunda faiz artırımı yapması ve sadeleşmeye gitmesi TL’nin ön plana çıkmasını sağlayabilir. Dün Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, 475 baz puan artırımla %10,25 seviyesinden %15 seviyesine getirmişti.

Ayrıca, Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını belirterek öngörülebilirliği artırdı ve neticede sadeleşme politikasına uygun olarak tek faiz üzerinden fonlama sağlanacağını belirtti. Şu aşamada risk primimizdeki belirgin düşüşle (5 yıllık CDS, 20 baz puan iyileşerek 373 baz puana kadar geriledi.) birlikte Dolar / TL 7,66 direncinin altında kalarak 7,50 civarındaki desteğini kırmayı deneyebilir ki bu seviyenin kırılması durumunda düşüş belirginleşebilir ve ilk etapta 7,40 seviyesi hedef olabilir.

Dolar Yorumları / Piramit Menkul – (18.11.2020)

Küresel piyasalarda aşı haberlerinin yarattığı iyimserlik fiyatlanmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa’da koronavirüs vaka sayılarında artışa karşın aşının bulunmuş olması risk iştahına destek veriyor. Dolar endeksinde (DXY) zayıf görüntü dün 92,267’ye kadar devam etti. DXY’nin kısa vadeli yönünde 92,00- 92,65 (5 haftalık AO) bandını, orta vadeli yönünde ise 22 haftalık AO’sının bulunduğu 92,90-93,20 direnç bölgesini izlemekteyiz.

Yarın yapılacak TCMB Para Politikası Toplantısı öncesinde dolar/TL kurunda yükseliş eğilimi görüldü. Kurda dünkü işlemlerde 7,6862-7,7982 bandında hareket edildi. 100 günlük AO’larının yaklaştığı 7,70 üzerinde güç kazancının devam etmesi halinde 7,78-7,80 direnç bölgesi kırılabilir. Bu bölge üzerinde ise hedef 7,90-7,98 (50 günlük AO) sonraki dirençleri oluşturmaktadır. Kurda aşağı yöne hareketlerde ise 7,70 ve 7,60 kısa vadeli ilk destekleri oluşturmaktadır.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / İntegral Yatırım – (18.11.2020)

DolarTL sakin

DolarTL Merkez Bankası toplantısı öncesi forex piyasasında 7.70 seviyesinde seyrediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün TOBB’un düzenleyeceği ekonomi toplantısında açıklamalar yapması bekleniyor. Daha önce yapılan sözel yönlendirmenin TL ve TL varlıklarında etkili olduğunu izledik. Açıklamalar önemli olacaktır ancak piyasada bir bu kadar daha etkinin olmasını beklememekteyiz. Sözel yönlendirme tek başına yeterli değil.

Yarın gerçekleşecek Merkez Bankası toplantısından piyasa 400 – 500 baz puan faiz artırımı bekliyor. Bu beklenti öncesi DolarTL’de bekle gör havası hakim olacaktır. Ayrıca, Moody’s’in, bugün Türkiye’nin 2021 yılı görünümünü değerlendirileceği bir webinar gerçekleştirmesi bekleniyor. Dışarda Moderna’nın Covid19 aşı çalışmasına yönelik %94,5 oranında başarı sağlandığı açıklaması risk iştahını artırdı. Haber ile birlikte riskli varlıklara talep arttı ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskı azaldı. Bu sabah dolar endeksi 92.36 seviyesi ile negatif eğilimli yatay konumda.

Teknik Analiz: USDTRY’de 7.60 seviyesi ara destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altındaki kapanışlarda 22 haftalık ortalama olan 7.47’deki ana destek seviyesine doğru geri çekilebilir. Yukarıda 7.85 ana direnç.

Destekler: 7.60 / 7.47 / 7.30
Dirençler: 7.85 / 7.95 / 8.00

EURTRY Teknik Seviyeler

Destekler: 9.00 / 8.95 / 8.70
Dirençler. 9.24 / 9.35 / 9.56

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (17.11.2020)

Başta Avrupa ve ABD olmak üzere koronavirüs tablosunun daha da kötüye gitmesine karşın yeni aşı haberi piyasalara önümüzdeki yıl için umut veriyor. Yatay seyreden Asya borsaları ve kar satışlarıyla karşılaşan ABD vadelilerine karşın petrol bu sabah yukarıda. ABD on yıllık tahvil faizi ise %0,90’nın üzerinde. Halihazırda Dolar da küresel çapta baskı altında kalmaya ediyor. Geçen hafta yaklaşık %10 düşüş kaydeden Dolar /TL’de ise kısmi tepki yükselişleri görülse de bunun kalıcı olamayacağını düşünüyoruz.

Dün Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nda “somut tedbirlerin” hayata geçirilmesi için tavsiye yönünde karar alınması sonrasında Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin bugün saat 15.30’daki Kovid – 19 gündemli toplantısının kur üzerinde sınırlı bir etki yapmasını bekliyoruz. Dolar /TL’de de perşembe günkü kritik TCMB faiz kararına kadar – beklentiler politika faizinin %10,25’ten %15’e çıkması yönünde – aşağı yönlü baskı sürebilir.

Bu kapsamda, kur 50 günlük ortalamanın da geçtiği 7,86 – 7,88 direnç bölgesinin altında kalarak 7,60 seviyesini hedefleyebilir. Yurtdışı gelişmelere bakıldığında, bugün OPEC+ Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı, ABD perakende satışlar verisi ve Fed ile ECB yetkililerinin konuşmaları öne çıkıyor.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (17.11.2020)

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK toplantısı ön planda takip edilecek. Geçtiğimiz haftaya ekonomiye ilişkin gelişme ve açıklamalar damgasını vurdu. Yurt içi piyasalar haftaya Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı değişiklikleri ile başladı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile perçinleşen pozitif hava etkisi ile TL ve TL varlıklar hafta boyunca değerlenmeye devam etti. Dün ise TL’de bir miktar değer kaybı görüldü. Türkiye 5 yıllık CDS yaklaşık 140 puan düşüşle 400 seviyelerine geriledi.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. Yurt dışındaki varlıkların ülke ekonomisine girmesini hedefleyen “Varlık Barışı” 30 Haziran 2021 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeniden yürürlüğe girdi.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında önlemler artırılıyor. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındığını belirtti. Bugün Kabine Toplantısı sonrası yeni koronavirüs tedbirlerinin açıklanması bekleniyor.

Global piyasalarda ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Pfizer-BioNTech’den sonra Moderna’nın da aşısının koronavirüse karşı %94,5 oranında etkili olduğunu açıklaması ile pozitif hava hakim. Moderna aşının acil kullanımı için önümüzdeki haftalarda izin başvurusu yapacaklarını açıkladı. Dolar Endeksi 92,50 seviyelerinde.

Bu sabah 7,69 seviyelerinde işlem gören USD/TL kurunda 7,64 ve 7,50 seviyesi destek; 7,75 ve 8 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,1

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (16.11.2020)

Küresel piyasalar haftaya pozitif bir görüntüyle başlıyorlar. Artan koronavirüs vaka sayılarına karşın ABD’de kapanma olmayacağının açıklanması, aşı iyimserliği ve Asya’da birçok ülkenin bölgesel serbest ticaret anlaşması imzalaması risk iştahındaki pozitif görüntünün arkasındaki nedenler olarak sıralanabilir. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de bu sabah sakin bir görüntü çiziyorlar. Yurtiçi tarafta ise ekonomideki yeni dönem fiyatlaması ile TL varlıklarda ralli havası var.

Geçen hafta yaklaşık %10 düşüş kaydeden Dolar /TL’de de perşembe günkü kritik TCMB faiz kararına kadar – beklentiler politika faizinin %10,25’ten %15’e çıkması yönünde – aşağı yönlü baskı devam edebilir. Kur, 7,75 direncinin altında kalarak 7,55 seviyesine doğru düşüş gösterebilir. Bu hafta yurtdışında ECB ve Fed yetkililerinin konuşmaları, Çin Merkez Bankası faiz kararı ve ABD perakende satışlar öne çıkıyor.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (16.11.2020)

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda bu hafta19 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK toplantısı ön planda takip edilecek. Geçtiğimiz haftaya ekonomiye ilişkin gelişme ve açıklamalar damgasını vurdu. Yurt içi piyasalar haftaya Hazine ve Maliye Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı değişiklikleri ile başladı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile perçinleşen pozitif hava etkisi ile TL ve TL varlıklar hafta boyunca değerlenmeye devam etti.

Türkiye 5 yıllık CDS yaklaşık 140 puan düşüşle 403 seviyelerine geriledi. Ekonomide yeni döneme işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların etkin, şeffaf ve istikrarlı bir hale ulaştırılacağının sinyallerini verirken, iş ve yatırım ortamının düzeltileceğini ve güven ile kredibilitenin artırılacağını, uluslararası yatırımcılar ile yakın temas halinde olunacağını söyledi. Ayrıca TCMB’nin atacağı adımların ve TCMB başkanının yanında olacağını belirtti.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacakları belirtti. TCMB Başkanı görevine atanan Naci Ağbal, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurguladı ve 19 Kasım PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek, oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararlarının alınacağını belirtti.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. BDDK son olarak geçtiğimiz hafta yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Global piyasalarda ABD seçimi sonrası yeni teşvik paketine ilişkin gelişmeler ön planda takip edilirken artan vaka sayılarına rağmen aşı haberlerine ilişkin olumlu gelişmelerle piyasalarda risk iştahı tutunma çabasında. Dolar Endeksi 92,60 seviyelerinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayı Beklenti Anketi’ne yılsonu enflasyon beklentisi %11,76’dan %12,47’ye yükseldi. Yıl sonu dolar kuru beklentisi 7,89 ve 12 ay sonrası beklentisi ise 8,41 olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta genelinde TL’de izlediğimiz değerlenmeye istinaden USD/TL paritesi bu sabah 7,67 seviyelerinde işlem görüyor. USD/TL kurunda 7,50 ve 7,40 seviyesi destek; 7,75 ve 8 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,09 civarında işlem gören paritede 9 ve 8,90 destek; 9,13 ve 9,27 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (13.11.2020)

Usd/TL:

Yurt içi piyasalarda bu hafta ekonomiye ilişkin gelişme ve açıklamalar ön planda. TL ve TL varlıklarda değer kazançları ve pozitif hava hakim. Ekonomide yeni döneme işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasaların etkin, şeffaf ve istikrarlı bir hale ulaştırılacağının sinyallerini verirken, iş ve yatırım ortamının düzeltileceğini ve güven ile kredibilitenin artırılacağını, uluslararası yatırımcılar ile yakın temas halinde olunacağını söyledi. Ülke risk priminin önümüzdeki dönemde düşürüleceğinin altı çizildi. Ayrıca TCMB’nin atacağı adımların ve TCMB başkanının yanında olacağını belirtti. Türkiye 5 yıllık CDS 403 seviyelerine geriledi.

Hazine ve Maliye yeni Bakanı Lütfi Elvan’ın, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacakları ifadeleri de piyasaya olumlu yansıdı. Yeni TCMB Başkanı Ağbal, hafta başı yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurgularken, 19 Kasım PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek, oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararlarının alınacağını belirtti.

Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. BDDK önceki gün yabancı bankalarla swap limitlerini esnetti. Normalleşme adımları kapsamında BDDK yerli bankaların yabancı bankalarla vadede TL satım yönünde gerçekleştireceği para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerini artırdı. Öte yandan Kovid-19 ile mücadele kapsamında yurt içinde de önlemler artırıldı.

Global piyasalarda ABD seçimi sonrası Trump Yönetimi’nin yeni teşvik paketi müzakerelerinden çekileceği haberleri gündemde. Dolar Endeksi 92,95 seviyelerinde. Önceki gün BDDK’nın swap hamlesi ile değerlenen TL’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasa dostu açıklamaları sonrası değer kazançları hızlandı. Bu sabah 7,64 seviyelerinde işlem gören USD/TL kurunda 7,50 ve 7,40 seviyesi destek; 7,75 ve 8 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (13.11.2020)

Koronavirüs tablosunun kötüleşmeye devam etmesi ile pandeminin tekrar gündemin ilk sırasında yer alması risk iştahını baskılıyor. Ancak agresif fiyatlamalar gözlenmiyor. ABD on yıllık tahvilindeki 10 baz puanlık gerilemede dünkü enflasyon verisinin düşük gelmesinin de payı var. Şu aşamada koronavirüs ile ilgili kısa vadeli risklere karşın aşı ile ilgili gelişmeler risk alma iştahındaki azalmayı sınırlayabilir ki Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yatay bir görüntü sergiliyorlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamaları sonrası TL’de ise pozitif ayrışma sürüyor. Dolar / TL bu sabah 7,61’li seviyelere kadar geriledi. Şu aşamada yaşanan son gelişmeler oyun planını değiştirebilecek potansiyele sahip. Dolayısıyla, halihazırda ciddi iskontoya sahip TL varlıklarda yabancı ilgisiyle birlikte pozitif ayrışmanın devam edebileceğini düşünüyoruz.

Dolar / TL de 7,76 seviyesinin altında kalarak tekrar 7,55 desteğine kadar geri çekilebilir. Sonraki destek ise 7,51 seviyesinde. Yurtiçinde bu sabah açıklanan eylül ayı sanayi üretimi verisi yıllık olarak %8,1 oranında artış kaydetti.

Beklenti %7,5 idi. Yurtiçinde ayrıca TSİ 14.30’da TCMB kasım ayı Beklenti Anketi takip edilecekken, ABD tarafında TSİ 16.30’da ekim ayına ilişkin ÜFE verileri izlenecek. ABD’de bugün ayrıca TSİ 18’de kasım ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi takip edilecek.

Dolar Yorumları / Alan Yatırım – (12.11.2020)

TL Varlıklar Pozitif Ayrışıyor…

BDDK’nın dün piyasa açılışında TL satım yönündeki limitleri esnetmesi sonrasında TL varlıkların güç kazandığı görüldü. Piyasalardaki iyimserlikle birlikte Dolar TL kuru 7.80 seviyesinin altına geriledi. TL geçen ayki Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası oluşan kayıplarının tamamını geri aldı. Türkiye’nin CDS risk primi 405 puan ile son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomide yeni dönem vurgusu sonrasında TL varlıkların pozitif görünümünü sürdürmesi beklenebilir.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 4.43% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli 8.1396’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.8700 ve 8.0200’de, destek seviyeleri ise 7.7300 ve 7.5800’de bulunmaktadır.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (12.11.2020)

Koronavirüs tablosunun kötüleştiği ortamda aşı ile ilgili daha fazla haberler beklenirken, risk alma iştahındaki azalmanın şu aşamada sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah yatay. Bu hafta açık ara en iyi performansı sergileyen TL (bu haftalık kazanç yaklaşık %9) ise geçen ay TCMB kararı sonrasında yaşadığı kayıpların tümünü geri aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomideki yeni dönem” açıklamaları sonrası TL varlıklarda ralli yaşandı. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 403 baz puan seviyesine kadar iyileşirken, BIST100 endeksi rekor seviyede kapattı. Şu aşamada yaşanan son gelişmeler oyun planını değiştirebilecek potansiyele sahip.

Dolayısıyla, halihazırda ciddi iskontoya sahip TL varlıklarda yabancı ilgisiyle birlikte pozitif ayrışmanın devam edebileceğini düşünüyoruz. Dolar / TL de 7,97 seviyesinin altında kalarak tekrar 7,78 desteğine kadar geri çekilebilir. Sonraki destek ise 7,72 seviyesinde. Bugün TSİ 16.30’da ABD’de ekim ayına ilişkin TÜFE verileri ve 7 Kasım haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları izlenecek. Euro Bölgesi’nde ise TSİ 13’te eylül ayı sanayi üretimi verisi açıklanacak.

Dolar Yorumları / IKON Menkul – (12.11.2020)

USDTRY- Paritede Düşüş Sürüyor…

Hafta başından bu yana TL, Dolar karşısında güçlü bir performans sergilemeye devam ediyor. USDTRY paritesinde hafta başından bu yanan yaşanan kayıp %5,00’e ulaşmış durumda. Teknik açıdan bakıldığında, dünkü düşüşle mavi yükselen trend çizgisi aşağı kıran parite eylül ayında üzerine kırdığı siyah yükselen kanalın üst bandına geriledi. Parite bu kanal içerisine yeniden girmesi halinde TL lehine işlemler devam edebilir. Bu durumda 6.86-8.58 yükselen hareketin %50.0 fibonacci düzeltme bölgesine denk gelen 7.7135 ve %61,8 fibo düzeltme bölgesi olan 7.5076 seviyeleri sonraki destek bölgeleri olarak takip edilebilir. Diğer yandan olası yaşanabilecek tepki alımlarında ise 7.9517 ve 8.1953 seviyeleri direnç oluşturabilir.

Destekler: 7.7816-7.7135-7.5076
Dirençler: 7.9517-8.1953-8.3972

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi – (11.11.2020)

Usd/TL:

Hafta sonu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı. Ağbal, hafta başı yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankası olarak temel amaçlarının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlılıkla kullanılacağını vurgularken, 19 Kasım PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip gelişmeler de yakından takip edilerek, oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararlarının alınacağını belirtti.

Ağbal, pazar günü Türkiye Bankalar Birliği(TBB) yönetimindeki banka genel müdürleri ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebinin kabul edildiğini bildirirken, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Elvan son olarak TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu.

ABD’nin 46. Başkanı Demokratların adayı Joe Biden oldu. Biden, zafer konuşmasında, bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağını, herkesin güvenini kazanmak için çalışacağını vurguladı. Dolar Endeksi 92,70 seviyelerinde. Ekonomi Yönetimi, TCMB ve BDDK yeni adımlar atmaya devam ediyor. Öte yandan Kovid-19 ile mücadele kapsamında yurt içinde de önlemler artırıldı. Ankara ve İstanbul’da 65 yaş ve üstündekiler için 10.00-16.00 saatleri arası hariç sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

Yurt içi tarafta jeopolitik riskler de takip edilmeye devam ediyor. 14 Kasım’a kadar Navtex ilan edilen Doğu Akdeniz konusu, ABD ile gerilime konu olan ve ABD’nin yaptırımları gündeme getirdiği S-400 konusu ana başlıklar. Türkiye 5 yıllık CDS 450 seviyesine gerildi.

Bugün yurt içinde Eylül ayı cari dengesi açıklanacak. Beklenti 2.5–2.65milyar dolar açık verilmesi yönünde. Haber akışı ile volatil bir seyir izleyen, Pazartesi 8 seviyelerine kadar geri çekilen ve dün 8,38 seviyelerini gören USD/TL kuru bu sabah 8,13 seviyelerinde işlem görüyor. Paritede 8 ve 7,90 seviyesi destek; 8,20 ve 8,30 seviyesi direnç olarak izlenebilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite içinde geçerli. Bu sabah 9,62 civarında işlem gören paritede 9,50 destek; 9,67 ve 9,75 seviyesi direnç olarak öne çıkabilir.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (11.11.2020)

USD/TRY: Küresel piyasalarda bu sabah iyimser bir görüntü var. ABD’de seçim belirsizliğinin sona ermesi ve aşı ile ilgili olumlu haber akışıyla birlikte risk alma iştahı devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah hafif alıcılı. TL ise güne hafif baskı altında başlasa da BDDK’nın yabancı bankalarla swap limitlerini esnetmesi, halihazırda bu haftanın en iyi performans sergileyen para birimi olan TL’nin tekrar pozitif bölgeye geçmesini sağlamış gözüküyor.

Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) de 451 baz puan seviyesine kadar iyileşirken, kurda düşüş eğilimi devam edebilir. Olası düşüşlerde 8,03 önemli destek olarak duruyor. Kurda oynaklığın artması ve 8,21’in kırılması durumunda ise 8,28 güçlü direnç olarak takip edilebilir.

Yurt içi tarafta bugün TSİ 10’da eylül ayına ilişkin cari işlemler dengesi verisi takip edilecek. Beklenti, eylül ayında cari dengenin bir önceki aya göre hız keserek 2,5 milyar USD açık vermesi yönünde. Yurt dışı tarafta ise TSİ 16’da ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması izlenecek.

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (10.11.2020)

ABD’de seçim belirsizliğinin sona ermesi ve Pfizer ve BioNTech’in ortaklaşa çalıştıkları koronavirüs aşısının başarılı sonuçlar göstermesi ile birlikte dün risk iştahında belirgin artış gözlendi. Bu sabah ise borsalarda kısmi kar realizasyonlarının etkili olduğunu izliyoruz. Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde ise net bir yön gözenmiyor. Yurtiçin tarafa bakıldığında, ekonomi yönetimindeki değişiklikler yakından izleniyor. TCMB Başkanı’nın hafta sonu değiştirilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan getirildi. Ekonomi alanında yüksek lisansını ABD’de yapan Elvan, 65. Hükümet’te Kalkınma Bakanı olarak görev almıştı…

Dünkü sert düşüşün ardından bu sabah tepki yükselişi gözlenen kurda ise 8,39 direncinin altında tekrar geri çekilme eğilimi gözlemlenebilir. Olası düşüşlerde 8,22 ve 8,10 sıralı destekler olarak izlenebilir. Diğer yandan, 8,39 seviyesinin üzerinde 8,45 yakın direnç olarak takip edilebilir. Veri tarafında yurtiçinde ağustos dönemi işsizlik oranı verisi bu sabah takip edildi. Buna göre, ağustos döneminde işsizlik oranı %13,2 oldu. Önceki %13,4 idi.

Yurtdışında ise TSİ 13’te Almanya’da kasım ayına ilişkin ZEW cari durum ve beklentiler endeksleri ile Euro Bölgesi’nde ZEW beklentiler endeksi verileri açıklanacak. ABD tarafında, TSİ 18’de eylül ayına ilişkin JOLTS açılan iş sayısı verisi açıklanacak. Ayrıca TSİ 18’de Boston Fed Başkanı Eric Rosengren’in ve TSİ 22’de Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in konuşmaları izlenecek.

Dolar Yorumları / Gedik Yatırım – (10.11.2020)

Dolar/TL kuru dün 8,0014 ve 8,4804 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 8,0542 seviyesinden tamamladı. Dolar/TL kuru yeni haftaya yurtiçinde TCMB görev değişiklikleri ve Maliye Bakanı’nın istifasına yönelik gündem, yurtdışında Biden’in başkanlığı kazandığı haberleriyle aşağı yönlü başladı. Gün içinde TCMB başkanı Ağbal’ın söylemleri kurun son 2 haftanın en düşüğü 8,00 seviyelerini test etmesini sağlarken yurtdışında salgına yönelik başarılı aşı haberleri risk iştahını coşturdu. Dolar, gelişmekte olan para birimlerine karşı ise çoğunlukla değer kaybı yaşadı.

Dün akşam saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifa kararı kabul edilirken yerine Lütfi Elvan atandı. Sabah 08:30 itibariyle küresel dolar endeksi 92,6 seviyelerinden, Dolar/TL kuru 8,12 seviyelerine yakın işlem görüyor

Dolar Teknik Analiz / İnfo Yatırım – (9.11.2020)

TL varlıklar hafta sonu yaşanan sıcak gündemle birlikte haftaya hareketli başladı. Dolar ve euroda sert düşüş yaşanırken, geçen hafta 8,58 zirvesini gören dolar/TL, yeni haftaya sert düşüşle başladı. Dolar/TL 8,20’ye, Euro/TL 9,73’e kadar indi. Hafta sonu Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal’dan ilk açıklama geldi. Temel amacın fiyat istikrarı olduğunu kaydeden Naci Ağbal, Tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacak. 19 Kasım’a kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilecek açıklamasını yaptı.

Dolar/TL grafiğinde 8,50 seviyesinin üstü test edilmesinin ardından bu seviyenin üzerinde kalınamaması 8,48 desteğinin de kırılmasıyla satışlar hızlanmıştır. Dolar/TL grafiğinde kısa vadede 8,45 direnç seviyesinin kırılması durumunda 8,55-8,60 hedef haline gelirken, 8,25 seviyesinin aşağı kırılması 8,17 ve 8,11 seviyesini destek haline getirebilir.

Dirençler: 8,36 – 8,45
Destekler: 8,17 – 8,00

Dolar Yorumları / Ziraat FX – (9.11.2020)

Biden Başkanlığında dengeli bir senato ile birlikte regülasyonların ve uluslararası ilişkilerin daha yumuşak olabileceği beklentileriyle küresel borsalarda alıcılı seyir devam ediyor. S&P500 vadelisi bu sabah %1,5 civarında alıcılı. Öte yandan, Dolar’daki zayıflık sürerken, ABD on yıllık tahvil faizi borsalarla tekrar korelasyonu yakalamış gözüküyor.

Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Yurtiçi tarafta ise hafta sonu TCMB’deki görev değişikliği takip edildi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atandığı duyuruldu. Fiyatlamalara bakıldığında, geçen hafta negatif ayrışan TL, risk iştahındaki pozitif görüntüyle birlikte %3 civarında primli seyrediyor. Kurda geri çekilmenin sürmesi durumunda 8,19 yakın destek olarak duruyor. Sonraki sıralı hedefler ise 8,14 ve 8,08 civarında. Diğer yandan olası yükselişlerde 8,34 ve 8,45 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

Veri takvimine bakıldığında; yurt içinde yarın ağustos dönemi işsizlik rakamları, Çarşamba günü eylül ayı cari denge, cuma günü ise kasım ayı TCMB Beklenti Anketi ve eylül ayı sanayi üretimi açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın iki ihale düzenleyecek. Yurtdışında ise ECB, Fed ve BoE yetkilerinin konuşmaları, Brexit görüşmeleri ile ABD ve Çin enflasyon rakamları haftanın öne çıkan başlıkları

Düşüşler kalıcı olacak mı ?

TCMB faiz oranını arttırmasına rağmen dolar bir türlü düşüş trendine girememektedir. Alınmayan yapısal reformlar ülkemiz ekonomisini oldukça negatif etkilemektedir. Ancak maliye bakanlığının aldığı bazı kararlar Dolar TL’deki yükseliş durdurmakta zayıf kalmaktadır. Bu süreçten  sonra dolar düşer mi? Dolar ne kadar düşebilir?  gibi sorularına ancak teknik analizle cevap verilebilir.

Uzman analistlerin yapmış olduğu teknik analizlerde  Dolar/TL paritesinde doların yükselişinin devam edeceğini öngörülmektedir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu