Altcoin Haberleri

Japon Milletvekilleri Dijital Para Çıkarma Teklifi Üzerinde Çalışıyor

] }

Japonya’nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi’nden yaklaşık 70 milletvekilinden oluşan bir grup, dijital para çıkarma teklifi üzerinde çalışıyor.

Partinin bir üyesi ve dış işleri parlamentosu başkan yardımcısı Norihiro Nakayama, Cuma günü Reuters’e verdiği demeçte, “Çin dijital yuan yayınlamaya doğru ilerliyor, bu nedenle bu tür girişimlere karşı önlemler öneriyoruz.” dedi.

Japonya’nın dijital para birimi, ülke hükumeti ile özel sektör arasında ortak bir çaba olabilir. Bu haftanın başlarında, Japonya Bankası dijital birimleri keşfetmek için beş büyük merkez bankası olan İngiltere Bankası, Avrupa Merkez Bankası, Kanada Bankası, Sveriges Riksbank (İsveç) ve İsviçre Ulusal Bankası ile el ele verdi.

Bugün çıkan haberler Japonya’nın dijital yen eğitimi konusundaki çabalarını güçlendiriyor. Özellikle, ülkenin Başbakanı Shinzo Abe bugün meclise yaptığı açıklamada, hükumetin dijital para birimlerini araştırmada Japonya Merkez Bankasıyla birlikte çalışacağını ve bir çözüm aracı olarak Yen’in rahatlığını artırmanın yollarını bulacağını söyledi.

Dünyadaki merkez bankaları yeni para birimlerini keşfetme çabalarını hızlandırdı. Uluslararası Bankalar Birliği tarafından yapılan son ankete göre, “Merkez bankalarının yaklaşık % 40’ı kavramsal araştırmalardan somut adımlar atmaya ilerledi; % 10’u ise pilot projeler geliştirdi.”

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu