Kripto Para Haberleri

İsveç, Dijital Parasının İlk Aşamasını Tamamladı

Alınan bilgilere göre bir ülkenin Merkez Bankası tarafından hayata geçirilecek olan ilk dijital paralardan birisi olacak İsveç dijital parasına yönelik pilot uygulama başarılı bir şekilde uygulandı.

] }

Alınan bilgilere göre bir ülkenin Merkez Bankası tarafından hayata geçirilecek olan ilk dijital paralardan birisi olacak İsveç dijital parasına yönelik pilot uygulama başarılı bir şekilde uygulandı. İsveç Ulusal Bankası Sveriges Riksbank tarafından yapılan açıklamada dijital para projesinin ilk aşamasının tamamlanmış olduğu belirtildi. Fakat yapılan açıklamalarda dijital para biriminin piyasaya çıkmasından önce üzerinde çalışmaları gereken noktalar da bulunuyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma kapsamında elde edilen bilgilere göre İsveç’in dijital para birimi CBDC’ye yönelik ilk sonuçların alındığı açıklandı. Banka tarafından yapılan açıklamada mutabakat sistemi aracılığı ile likidite arzının e-krona dağıtıcılarına hizmet olarak verileceği bir simülasyon yaparak dijital para birimi test edildi.

Eksiklerin Giderilmesi Gerekiyor

Banka tarafından yapılan pilot deneme uygulamasında olumlu sonuçlar alındığı ancak CBDC teknolojisinin üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği öğrenildi. Özellikle yapılan çalışma kapsamında ölçeklenme sorunlarının yaşandığı ve bunun da büyük bir darboğaza neden olduğunu, bunun da birim üzerinde sorunlar yarattığı belirtildi. E-krona bilgilerinin yanında, birim ile ilgili olarak gizlilik zorlukları da bulunuyor. Bankacılık gizlilik yasalarına tam bir şekilde uyum gösterilmesi için çalışmaların da yapılması gerektiği birimin, bu kapsamda çok yakın bir gelecekte kullanılmaya hazır olmayacağı da anlaşıldı. Fakat banka çalışmaları hızlandırdığını da belirterek yakın tarihte tekrar bir deneme yapacaklarını ve bu sefer daha iyi sonuçlar almayı hedeflediklerini de ifade etti.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu