Ekonomi Haberleri

İslam Memiş: Gram Altın Fiyatı 1000 Lira Olacağı Tarih

Fed’in altın fiyatları üzerindeki etkisi devam ediyor. Fed Başkanı Powell’ın “Enflasyon düşene kadar faizleri artırmaya devam edeceğiz” mesajı ve şahin açıklamaları piyasaları istikrarsızlaştırırken bugün bir miktar toparlandı. Küresel piyasalarda ons altın üzerindeki baskıya rağmen gram altın iç piyasadaki dolar/TL kuruna bağlı olarak yükselmeye devam etti. Jeopolitik gerilim ve yüksek enflasyonun etkisiyle yatırımcılar güvenli limanlara yönelirken, “Altın düşer mi yükselir mi? Gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ne kadar?” soruların cevabını merak ediyor.

Powell, Federal Rezervin hedefine ulaşana kadar “zorlamaya” devam edeceğini söyledi. Altın uzmanı Imaru Casanova, kıymetli maden raporlarında mevcut altın piyasasını belirleyenin ABD dolarının gücü olduğunu söyledi. ABD doları altın piyasası üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, emtia uzmanları, günümüzün küresel ekonomisindeki risklerin değerli metali destekleyebileceğini söyledi. Ülkede dolar endeksine bağlı olarak yükselen dolar/TL kuru nedeniyle gram altın yükselmeye devam ediyor.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Küresel altın fiyatları Fed etkisiyle baskılanırken, yurtiçi gram altın dolar/TL kuruna bağlı olarak yukarı yönlü saldırılarını sürdürüyor. Altın bugün 1.815 dolardan işlem görürken, uzmanlar bugün için beklenen işlem aralığının 1.790 destek ile 1.830 direnç arasında olmasını bekliyor. Dolar fiyatı 16 TL seviyesindeyken, yatırımcı “Bir gram altın ne kadar?” sorusuna odaklandı.

19 Mayıs Perşembe gram altın 932 TL’de seviyesinde.

İSLAM MEMİŞ ALTIN TAHMİNİ: ALTIN FİYATINDA BİR SONRAKİ HEDEF 1.000 LİRA

İslam Memiş altın tahmini ile ilgili gelen sorulara şu cevabı verdi:

“Dolar/TL kurundaki direnç seviyesi 15,80 oldu. Buranın kalıcı olduğunu görüyoruz. Bir sonraki seviye 16.40 bandıdır. Ancak bu seviyenin görülüp görülmeyeceği, Merkez Bankası’nın 26 Mayıs’ta vereceği faiz kararına bağlı olacak. TCMB müdahale veya gözlem yapabilir. Tahminimce tekrar 16’nın üzerine çıkar ve Haziran’da yeni hamlelerle kısa vadeli bir baskı bekliyorum. Dolar, başta gram altın olmak üzere diğer yabancı para birimlerini destekliyor.

“Gram altın fiyatında ekran ile serbest piyasa arasında 20 TL fark var. Gram altın yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Temmuz’da 1000 liranın üzerini görecek. Benim tahminim her geri çekilmeyi bir satın alma fırsatı olarak kullanmak olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam