Kripto Para Haberleri

İran’dan Kripto Paralar ile İlgili Önemli Adım Geldi

Kripto paraların kullanımı dünya genelinde yaygın hale gelirken bu furyaya devletler de sessiz kalmamak istiyorlar.

] }

Kripto paraların kullanımı dünya genelinde yaygın hale gelirken bu furyaya devletler de sessiz kalmamak istiyorlar. Bu kapsamda İran da yeni bir adım atarak ithalat için ödeme yapılmak üzere ülkede lisanslı şekilde işlem yapan kripto madencileri tarafından çıkarılmakta olan kripto para madenlerini kullanma yetkisini onayladı.

Bunun yanında kripto faaliyetleri ile ilgili olarak netlik kazanmak için de yasa tasarısı hazırlıkları yapılıyor. Alınan bilgilere göre İran Merkez Bankası, bankaların ve lisanslı döviz işletmelerinin ithalat işlemlerinde olacak şekilde ödeme yapmalarına kripto paralar üzerinden izin verdi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada “Merkez Bankası borç verenlerin lisanslı döviz bürolarının kripto ödemeleri için düzenleyici çerçeve hakkında bilgilendirildiği” ifade edildi.

İran’da Kripto Çalışmaları Devam Ediyor

Bunun yanında geçen yıl Ekim ayında İran hükümeti kripto paralar ile ilgili olarak adım atmıştı. Buna göre ülkenin merkez bankasının ithalatı ülkede yasal yollar ile çıkarılan Bitcoin ile finanse etmesini sağlayacak olan değişikliği hayata geçirmişti.

Bu bağlamda da lisanslı kripto para madencileri kripto paralarını doğrudan merkez bankasına satış yapmaları gerekiyor. Bu değişiklik ise CBI ve enerji bakanlığı tarafından tavsiye edilmişti. Kripto madencilerine ise İran şimdiye kadar binden fazla lisans vermiş bulunuyor. İran’daki enerji santrallerinden bazılarının da bu madenciliği yapmasına izin verildi ve BTC madencilerine yönelik üretilen özel elektrik ile işlemler yapılıyor. Bu sayede İran kripto sektöründe önemli adımlar atmayı başarıyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu