Bitcoin (BTC) HaberleriKripto Para Haberleri

İran’da Bitcoin Madenciliği İçin Yeni Hamle, Madencilik Rekor Kırabilir

Şimdiye kadar Çin, Bitcoin madenciliği konusunda en önde gelen ülke olmasına rağmen son günlerde almış olduğu kararlar neticesinde bu durumu geriye bırakacak gibi görünüyor.

] }

Şimdiye kadar Çin, Bitcoin madenciliği konusunda en önde gelen ülke olmasına rağmen son günlerde almış olduğu kararlar neticesinde bu durumu geriye bırakacak gibi görünüyor. Özellikle enerji kaynakları ve iş gücü ile öne çıkmakta olan Çin, kripto madenciliği için öne çıkan bir ülke konumunda bulunuyor.

Fakat Çin’de son günlerde kripto ödeme sistemlerini engelleyen tasarının yasal hale gelmesi durumunda madencilik işlemleri de ilerleyen zamanlarda sorun yaşatabilir. Bu durum ise İran gibi ülkeler için önemli bir avantaj içeriyor. Alınan bilgilere göre İran, özellikle bu yıl içerisinde 1 milyar dolar değerinde BTC madencilik geliri elde etmeye hazırlanıyor.

İran, 1 Milyar Dolar Madencilik Geliri Elde Edebilir

İran’ın küresel çapta BTC madencilik sektöründeki payı göz önünde tutulduğunda ve hash rate’e olan katkısı da sürekli olarak artış gösteriyor. Verilere göre İran içindeki madencilerin de hash rate’e olan katkılarını da yüzde 5 seviyesine kadar ulaşmış olduğu vurgulanıyor.

İran içindeki kripto para madencilik tesislerinde de 600 megawatt’a kadar varan elektrik tüketimi yapılıyor. İran temelde ise BTC ve diğer birimlere karşılık bir regülasyon getirmemiş olsa da madenciliği yaptırımlara karşı kullanmak için önemsiyor. Bu bakımdan ABD’nin yaptırımlardan kurtuluş sağlamak için kripto madencilik işlemlerine büyük önem veriyor. İran Merkez Bankası son olarak madencilik yapılan alanlardan düşük elektrik ücreti alınacağını açıkladı ve madenciliğe teşvikte bulundu.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu