Altcoin HaberleriKripto Para Haberleri

İran Kripto Paralara Yaptırım Mı Getiriyor?

İran, Cambridge Centre For Alternative Finance verilerine göre %3,82 ile Bitcoin ağında en fazla hash oranına sahip 6. ülke konumunda bulunuyor. D

] }

Kripto para piyasaları, Mart 2020 döneminde Covid-19 salgınının geleneksel ekonomi piyasalarına darbe vurması ile birlikte 2020 yılı boyunca popülaritesini ciddi ölçüde artırdı. Alternatif yatırım aracı arayan insanlar, kurumsal şirketlerin de kripto para yatırımı yapmaya başlaması ile birlikte kripto para birimlerine yöneldi.

Kripto paraların herhangi bir merkeze veya devlete bağlı olmaması, enflasyondan bu sebeple etkilenmiyor olması yatırımcıların ilgisini çeken özelliklerden biri arasında yer alırken, devletlerin kripto para yaklaşımlarında da değişiklikler başladı. Artan ilgi ile birlikte, birçok ülke kripto para piyasalarına yaptırım getirme, regülasyon ve vergi adımları ile elini atmaya başladı. Bunun son örneklerinden biri de İran’da yaşandı. İran Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu, kripto para kullanımında ortaya çıkan sorunların giderilmesi adına, meclisten destek istedi.

Dehnavi, Meclisi Kripto Paralara Karşı Harekete Çağırdı

İran Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu, artan kripto para kullanımından dolayı ülkede döviz kaybının başladığı gerekçesi ile İran İslam Şura Meclisi’nden yardım talep etti. Kurum Başkanı Dehghan Dehnavi, İran İslam Şura Meclisi’ni “ülke ekonomisine zarar verdiği” gerekçesi ile karşı harekete çağırdı. İran, Cambridge Centre For Alternative Finance verilerine göre %3,82 ile Bitcoin ağında en fazla hash oranına sahip 6. ülke konumunda bulunuyor. Daha önce de İran’ın bazı kentlerinde “Bitcoin madencileri” yüzünden sık sık elektriklerin kesildiği öne sürülmüştü. Şimdi İran İslam Şura Meclisi’nin konuya ilişkin nasıl bir adım atacağı merak ediliyor.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu