Kripto Para Haberleri

İran Bitcoin Madenciliğini Yasaklıyor mu?

Son günlerde Çin’den kripto para madenciliğine yönelik gelen yasaklama kararı sonrasında piyasalarda önemli düşüşler kaydedilmişti.

] }

Son günlerde Çin’den kripto para madenciliğine yönelik gelen yasaklama kararı sonrasında piyasalarda önemli düşüşler kaydedilmişti. Özellikle bu karar sonrasında tüm gözler de madencilik açısından potansiyel taşıyan diğer ülkelere çevrildi. Son dönemde artmış olan madenci sayısı ile dikkatleri üzerine çeken İran için büyük bir yasak söz konusu edildi.

Alınan bilgilere göre İran, ülkede yaşanmakta olan elektrik kesintileri sebebiyle eylül ayına kadar BTC madenciliğini yasaklamaya karar veriyor. İran içinde elektrik sorunu esasında uzun bir zamandır dile getiriliyor ve Hasan Ruhani ile diğer yöneticiler de bunun fosil yakıt tabanlı enerji kullanımından ve ilgili kaynakların halka ulaşmaması sebebiyle gerçekleşmekte olduğu iddialarını kabul etmiyordu.

Eylül Ayına Kadar Madencilik Yasaklanabilir

Alınan bilgilere göre İran, BTC madenciliğini ve BTC’yi de genelde ABD’deki yatırımlara karşı kullanıyor. Yaptırımların etkisinde olan ülke, kendisi için uygulanan ambargoyu ise kripto paralar ile aşabiliyor. Fakat son aylarda başkent Tahran olmak üzere pek çok şehirde günlük elektrik kesintileri yaşanıyor.

Bu sorunlar aylardan beri çözülmediği için BTC madencilik yapısının da büyümesi elektriğe ulaşımını gittikçe daha da zor hale getirdi. İran yönetimi şimdilik ek kaynak bulamadığı için de Eylül ayına kadar BTC madencilik işlemlerini durdurmaya hazırlık yapıyor. BTC madenciliği yüksek oranlarda elektrik tüketimi yapıyor ve bu işlemlerin de tamamen durdurulması ülkedeki kesintilerin önüne geçebilir. Eylül ayı sonrasında ise nasıl bir yol takip edileceği henüz belli değil.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu