Bitcoin (BTC) Haberleri

Intel,Bitcoin Madenciliğine Odaklanıyor

] }

ABD’li teknoloji devi Intel kripto para madenciliğinde elektrik tüketimini azaltmaya yönelik bir patent başvurusu yaptı. ABD Patent ve Marka Ofisinin kapısını çalan şirket bu amacına, Bitcoin madencilik aletlerinin güç kapasitesini ve kapladığı alanı azaltarak ulaşmayı planlıyor.
23 Eylül’de yapıldığı ortaya çıkan başvuru metninde, “hash başı enerji tüketimini düşürerek ve watt başı performansı maksimize ederek” madencilerin başını epey ağrıtan elektrik sorununun çözüleceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra meydana getirilen bazı değişikliklerle beraber toplamda %35’e varan tutum fırsatının doğacağı iddia ediliyor.

Bitcoin’in “dijital para ekosisteminde en yaygın şekilde kullanılan kripto para” olarak tanımlandığı Intel açıklamasında, Bitcoin madenciliğinde algoritmaların çözümü için çok miktarda elektrik gücü gerektiği ifade ediliyor. Bazı uzmanlar bitcoin madenciliğinde harcanan enerjinin “çevresel bir felaket” bulunduğunu savunurken, irdelemenin diğer tarafındakiler olaya çözüm odaklı yaklaşıyor. Bu kişiler ihtiyaç fazlası (artan) elektriğin ve yenilenebilir enerjinin kullanımıyla Bitcoin madenciliğinin sorun olmaktan çıkacağını öne sürüyor.

Intel’in patent başvurusunda şu ifadeler geçiyor:

“Fazla oranda elektrik tüketimi ve bu elektriğin pahalı oluşu sebebiyle Bitcoin madenciliğine girişmek oldukca külfetli. Bazı durumlarda tek bir Bitcoin’i kazmanın bedeli kazılan Bitcoin’in değerinden fazla oluyor.”

Intel’in kripto paralara çok ilgili olduğu biliniyor. Şirket geçtiğimiz Mayıs ayında sıhhat hizmetleri sektöründe geliştirilecek bir Blockchain uygulamasına yönelik sağlık hizmetleri ve yazılım geliştirme firması PoKitDok ile partnerlik anlaşması yapmıştı.

Eylül ayına geldiğimizde ise şirket, web of Things (Nesnelerin İnterneti) temelli bir blockchain çözümü için Çinli medya ve teknoloji firması Tencent ile anlaştı. Bundan bir ay sonrasında şirket bu sefer sanal para donanım startup’ı Ledger ile, kripto varlıklarını startup’ın Blockchain platformunda tutma konusunda anlaşmaya vardı.

 

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu