Ekonomi Haberleri

İkinci El Otomobil Satış Fiyatlarında Rekor Artış

] }

Özellikle Özel Tüketim Vergisinin artmasıyla insanlar ikinci el otomobil satın almaya yönlendiler. Bu sayede hem Özel Tüketim Vergisi ödenmiyor hem de bazı kişiler ikinci el fiyatına yeni model araç satın alabiliyorlar. Yapılan istatistikler 2020’nin ilk ayında ikinci el satışlarında rekor bir artış olduğunu gözler önüne seriyor.

ÖTV’de indirime gidileceği, banka kredisi faizlerinin düşeceği ve daha çok sıfır aracın piyasaya sürülmesi piyasada bir fiyat artışı beklentisi yarattı. Bu da ikinci ele yansıdı ve ikinci el araç fiyatları da bir önceki aya göre inanılmaz bir şekilde %20 oranında artış gösterdi. Bu artış neticesinde ikinci el fiyatlarının neredeyse sıfır otomobil fiyatlarına yaklaştığı bir durum oluştu.

Galericilerden yapılan açıklamada 2019 yılının Aralık ayında satılan bir ikinci el aracı şu anda geri almak istediklerinde bir ay önce sattıkları fiyattan daha yükseğe almak zorunda kaldıkları belirtildi. Şu anda ikinci el piyasasında bir balon fiyatlandırma oluştuğu ve bu fiyatlarda araç satım işlemlerinin ne kadar süreceğinin de kestirilemediği söyleniyor.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu