Ekonomi Haberleri

Huawei ‘nin Muhafiyeti 90 Gün Daha Uzatıldı

] }

Çinli teknoloji devi Huawei kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nin ambargosuna takılmıştı. Bu ambargo sonrasında Amerikalı şirketlerin Huawei ile birlikte çalışması yasaklanmıştı. Ancak şirketlerin duruma adapte olabilmeleri için bir süre verilmişti. Şimdi ise bu süre 90 gün daha uzatıldı. Önümüzdeki 90 gün boyunca Amerikan şirketleri Çinli firma ile birlikte çalışmaya devam edebilecekler.

Huawei Neden Yasaklandı?

Çinli teknoloji firması Huawei’nin ürettiği cihazların içerisinde Amerikan muadillerine ait parçaları birebir kopyaladığının ortaya çıkması Huawei’ye Amerika tarafından ambargo uygulanmasına sebep oldu. Bu bir bakıma teknoloji hırsızlığı olarak algılandı. Bilindiği gibi Apple’ın hemen hemen tüm cihazları Çin’de üretilmekte. Bu da Apple cihazlarında kullanılan teknolojinin kolay bir şekilde casusların eline geçip kopyalanması anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Geçtiğimiz 19 Ağustos tarihinde Huawei’ye 90 günlük bir muafiyet daha verilmişti. Bu sürenin dolmasının ardından yeniden bir 90 gün verildi. Hafta sonu Trump’ın yönetimiyle yaptığı toplantı sonrasında planların değiştiği ve bu sürenin belirlendiği açıklandı. Bilindiği gibi Amerikan teknoloji şirketlerinin Huawei cihazlarında kullanması için şirkete parça ve yazılım vermesi yasaklanmıştı.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu