Kripto Para Haberleri

Güney Kore de Dijital Para İçin Adım Atıyor, Pilot Uygulama Başlıyor

Alınan son bilgilere göre The Bank of Korea, dijital para geliştirmelerine hız veriyor.

] }

Alınan son bilgilere göre The Bank of Korea, dijital para geliştirmelerine hız veriyor. Bir merkez bankası dijital para birimi geliştirmek için çalışmalara başlayan birim, bu konuda ilk ciddi adımı atarak pilot programı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Elde edilen açıklamalara göre banka tasarruf hesabı açmak ve fon transferi gibi farklı bankacılık işlemlerini simüle edecek testler yapacak. Bunun yanında pilot programın mobil ödeme işlemlere odaklanacağı da ifade ediliyor. Alınan bilgiler kapsamında Güney Kore’nin merkez bankası şimdilik dijital para birimi ile ilgili olacak testleri yapabilmek için ortak olarak çalışacağı kurum arıyor.

Ortak Kurum Arayışı Başladı

Mart ayında Seul merkezli olan Shinhan Bank, CBDC için bir platform oluşturmuştu. Fakat merkez bankasının bunu aracılar ile dağıtmayı kabul edip etmeyeceği ise henüz belirgin değil. Diğer yandan Şubat ayında banka, merkez bankası dijital para birimlerini çevrelemekte olan yasal konular hakkında bir araştırma raporu yayımlamıştı. Bunun yanında bir banka yetkilisi de nakit olarak yapılmakta olan ödemelerde önemli bir düşüşün görüldüğünü öne sürüyor.

Bu yüzden, yetkili ödemeler söz konusu olduğu için hızlı değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Yetkilinin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “Şimdilik attığımız adımlar, ödeme mutabakat sisteminde hızla değişmekte olan değişikliklere hazırlık yapıyor,” şeklinde oldu. Buna göre Güney Kore’nin de yakın zamanda pilot uygulamaya başlayacağı tahmin ediliyor.

Daha Fazla Göster

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu