Gerçek Satoshi Nakamoto Olması Muhtemel Kişiler

Belki de Bitcoin hikayesinin en ilginç kısmı, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dur. Bitcoin’in bir kişi mi yoksa bir grup insan tarafından mı icat edildiğini kesin olarak söyleyemememize rağmen, birçok insan dünyanın ilk kripto para biriminin potansiyel yaratıcılarının kimler olabileceği konusunda ortaya çeşitli teoriler atmaya devam ediyorlar. Sadece teoriler değil bazı kişiler de ısrarla kendilerinin gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmekteler.

Hal Finney

Hal Finney, Pretty Good Privacy (PGP) şifreleme programına sahip bir şirket olan PGP Software için yazılım geliştiriciydi. 2014’te vefat eden Finney, Satoshi Nakamoto’dan 50 BTC alan ilk Bitcoin işleminin alıcısıydı. Bu aynı zamanda Satoshi tarafından gönderildiği bilinen tek işlemdir.

İLGİLİ HABER:  John McAfee ve Craig Wright Arasındaki Savaş Kızışıyor

Nick Szabo

Nick Szabo, 1998’de merkezi olmayan bir dijital para birimi olan “bit gold”u tasarlayan bir bilgisayar bilimcisi ve hukuk bilginidir. Szabo’nun “bit gold” fikri ile Bitcoin arasındaki benzerlikler inanılmaz derecede fazladır. Pek çok kişi için gerçek Satoshi Nakamoto Nick Szabo’dur.

Gerçek Satoshi Nakamoto Olması Muhtemel Kişiler

Gerçek Satoshi Nakamoto Olması Muhtemel Kişiler

Bram Cohen

Bram Cohen, BitTorrent peer-to-peer yani eşler arası dosya paylaşım protokolünün mucidi olarak bilinir ve aynı adı taşıyan yazılımı da kendisi geliştirmiştir. Cohen asla Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etmedi ancak onu Satoshi ile ilişkilendiren çok iyi kanıtlar mevcut. Halen, Cohen, Bitcoin’e enerji tasarruflu bir alternatif oluşturan Chia adında bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor.

İLGİLİ HABER:  Türkiye Kripto Parayı En Çok Benimseyen Ülke

Paul Le Roux

Paul Le Roux, RX Limited adlı korsan bir çevrimiçi eczane işletmek ve daha sonra silah kaçakçılığı, kara para aklama, uyuşturucu sevkiyatı da dahil olmak üzere pek çok suça karışan organize bir suç örgütünün patronu olarak ün yapmıştır. Pek çok kişi Satoshi olduğunu düşünmektedir.

Craig Wright

Bu listedeki herkesin aksine, Craig Wright Satoshi Nakamoto olduğunu iddia ediyor, ancak iddiaları birçok uzman tarafından şiddetle tartışılıyor. Kripto güvenlik firması Casa CTO’su Jameson Lopp, bu konudaki şikayetini en çok dile getiren isimlerden bir tanesi.

İLGİLİ HABER:  Blockchain nedir ve ne için kullanılır?

Block.One’ın yeni sosyal medya sitesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın