Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce kökenli Fear of Missing Out'un kısaca FOMO, fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelen bir kavramdır.

fear of missing out (fomo).

Bitcoin düzeltme ani fiyat yükselmesi sonrasında daha yükseye çıkabilmesi için belirli süre düşüşleri kapsayan bir durumdur.

Altcoin Haberleri

“FOMO” Nedir?

“FOMO” Nedir? yada Borsada FOMO Nedir?, FOMO (Fear of Missing Out), dilimize kaçırılma korkusu olarak çevrilmiş olan bir kavramdır. Piskoloji biliminde ise öz belirleme kuramına dayanan bir kavramdır.

“fomo” nedir?
“fomo” nedir?

FOMO Nedir?

FOMO, kişinin bilinmediği ya da sosyal etkinlikler, deneyimler ve etkileşimlerle bağlantısının olmadığı endişesini ifade etmektedir.

Piyasada işlem yapan yatırımcıların temel gayesi piyasaya karşı ilişkili olma ihtiyacı duyar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz  öz belirleme paradigmasına göre  ilişkili olma isteği  insan sağlığını etkileyen temel gereksinimlerin başında gelmektedir. FOMO, psikolojik ihtiyaç memnuniyetinde yeni bir fenomen olmayan durumsal veya uzun vadeli açıklardan kaynaklanmaktadır.

Bu bağlama göre “FOMO” algısı  bireyin zihninde  bir çok olaya göre tasarlamış olduğu ve güvende hissetmediği  zaman yada arzuladıklarını elde edemediği şartlarda ortaya çıkan çaresizlik, korku, tatminsizlik  hisleridir.

Fomo Nedenleri?

  • Herkes zenginleşiyor, ben de yapmalıyım hissi
  • Hala sağlıklıyken asla özgür olmama korkusu
  • Çocuklarınızın sizden daha kötü bir yaşama sahip olacağı korkusu
  • Çok kazanma arzusu
  • Teknik bilgi yetersizliği
  • İstenmeyen harcamaların yapılması
“fomo” nedir?
“fomo” nedir?

Fomoya kapılmış bir birey, devamlı olarak negatif düşünceler üretir, diğeleri para kazanıyor mu, keşke alım yada satım yapmasaydım, düşüncesiyle kendini yiyip bitirmektedir. Bu piskolojik tramva bireyi daha çok stresi koyup yanlış kararlar almasına neden olmaktadır. Bu aksiyonlar sonuncunda zararını iyice artırarak içinden çıkılmaz bir  hale dönüşmesini sağlamaktadır.

Örneğin kripto para piyasasındaki yatırımcılar, genel olarak fenomenleri takip etmekte ve onların söylemleri sonunca alım işlemleri yapmaktadır. Yeterli teknik bilgiye sahip olmaması bunun temel sebebidir. Fenomenlerin tavsiyede bulundukları kripto para yüzde 99.9 oranında yanılmaktadır. Yükselecek dediği coin düşmekte, düşücek dediği coin ise artmaktadır. Bu durum yatırımcının tamamen zarar etmesini neden olur.

Bu nedenlerden dolayı yatırımcılar duygusal davranmaktan kaçınmalı ve teknik yeterliliğe sahip olmaya çalışmalıdır. Bir kripto para aşırı yükseldiyse alınmamalıdır, daha çok  yükselir dürtümüze engel olmalıyız.  Kripto para piyasasında işlem yaparken sakin ve akıllıca düşünmeliyiz. Stop loss ayarımızı yaparak zararı minimize etmeliyiz.

 

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu