Altcoin Haberleri

Filecoin Blok Zincirinde Çifte Harcama Paniği

Binance’ta, 4,6 milyon dolar değerinde Filecoin (FIL) token’larının birden fazla kez yatırıldığı iddia edildi.

] }

Kripto para piyasalarında sıcak gelişme olarak gündeme gelen haberde, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ta, 4,6 milyon dolar değerinde Filecoin (FIL) token’larının birden fazla kez yatırıldığı iddia edildi.

Daha sonra yapılan açıklamalarda bunun, API’lerin yanlış kullanıldığı için ortaya çıktığı ifade edildi. Binance üzerinde Filecoin ile ilgili yaşanan sorun, başta “çifte harcama” (double spending) sorununa benziyordu. Aynı kripto varlığın iki veya daha fazla kez harcanmasına izin veren bu açık, bir blok zincirine yapılan siber saldırıların neden olduğu ve sistemde aksaklıklar çıkaran bir kusura verilen bir isim olan “çifte harcama” sorunu gibi görünüyordu. Kripto para piyasalarında, bu sorunun yaşanmaması adına, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini destekleyen Proof-of-Work mekanizması geliştirildi.

Tarafların Konuya İlişkin Açıklamaları

Binance borsasında görülen sorun, başta çifte harcama sorunu gibi görünmüştü. Ancak ortaya çıkan verilerde, söz konusu 4,6 milyon dolarlık Filecoin işleminin, FIL blok zincirinde 1 kez, Binance borsası üzerinde iki kez gerçekleştiği görüldü.

Yani bu da çifte harcama sorunu değil, “birden çok para yatırma” işlemi anlamına geliyor. Ortaya çıkan sorun sonrasında, Filecoin kanadından, Protocol Labs sözcüsü bir açıklamada bulundu ve açıklamada “Blok zincirinin kendisinde çifte harcama olmadığından eminiz” ifadelerine yer verildi. Binance kanadından yapılan açıklamada da sorunun FIL ağında API mantığının yanlış kullanılmasından kaynaklandığı ve bir fon kaybı yaşanmadığı belirtildi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu