] }
Coin Haberleri

Fed, dijital dolar çıkarma olasılığını araştırıyor

Dallas Merkez Bankası Başkanı (Fed Başkanı) Robert Kaplan ABD Federal Rezervi aktif olarak dijital para çıkarma olasılığını düşündüğünü açıkladı. Dolar korkusu küresel finansal sistemdeki lider konumunu kaybedecek.

Fed, dijital dolar çıkarma olasılığını araştırıyor
Fed, dijital dolar çıkarma olasılığını araştırıyor

FED başkanına göre, yabancı bir hükümet veya şirket yaygın olarak tanınan dijital para çıkarırsa, bu doların dünyanın rezerv para birimini kaybetmesine neden olabilir.

Bir gün önce, ABD emtia vadeli işlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) eski Başkanı Christopher Giancarlo, diğer ülkelerin ulusal para birimlerinin dijital olarak yeniden piyasaya sürülmesinin, doların dünyadaki baskın rolünün kaybına yol açabileceği endişelerini dile getirdi. Blockchain’de dijital doların serbest bırakılmasını istedi.

İngiltere Merkez Bankası başkanı Mark Carney, Facebook’un Libra gibi dijital bir para biriminin küresel rezerv para birimi olarak yerini alabileceğini söyledi.

Dallas Merkez Bankası başkanı Kaplan, “Cazip ve uygulanabilir bir alternatifin dolara karşı çıkmasının ABD devlet menkul kıymetlerine olan talebi azaltacağını belirtti. Bu, faiz oranlarında 100 baz puanlık (% 1) bir artışa yol açacak ve bu da kamu borcuna hizmet maliyetini yılda 200 milyar dolar artıracak” dedi.

Kaplan, ABD tarafından yaptırımlara veya artan ticari tarifelere tabi ülkelerin en aktif olarak doların dijital alternatifi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Fed yetkilisi, “Öngörülebilir gelecekte doların küresel rezerv para birimi olacağını ve borcumuzu nispeten düşük oranlarda yeniden finanse edebileceğimizi düşünüyorum, ancak bunu kabul etmemeliyiz” dedi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.