Vitalik Buterin: Merge güncellemesi sonrası....

Vitalik Buterin: Merge güncellemesi sonrası....

Ethereum merge güncellemesine sayılı günler kaldı. Blockchain'in kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağ üzerindeki etkisinin son iki yılda azaldığını söyledi.

Ethereum merge güncellemesine sayılı günler kaldı. Blockchain'in kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağ üzerindeki etkisinin son iki yılda azaldığını söyledi. Bunun nedeni, birçok yeni geliştiricinin birden fazla rolü üstlenmesidir.

Buterin, ekonomi blog yazarı Noah Smith ile yaptığı bir röportajda , Ethereum'un etkisinin azalabileceği bir ekosisteme dönüşmesini uzun zamandır dilediğini söyledi. Dedi ki:

“2015'te aslında 'araştırmanın' %80'ini Ethereum'da yaptım ve hatta birçok Python kodlaması yaptım. 2017'de çok daha az kodlama yapıyordum ve belki de araştırmanın %70'ini yapıyordum. 2020'de araştırmanın belki de üçte birini yapıyordum ve çok az kodlama yapıyordum. Ama yine de "üst düzey teorileştirme"nin çoğunu yaptım. Ancak son iki yıldır üst düzey teoriler oluşturmak bile yavaş ama emin adımlarla aklımdan çıkmış bir şey oldu.”

Ona göre, Polynya gibi yeni Ethereum araştırmacıları, Ethereum ölçeklendirme çözümleriyle ilgili düşünce liderliğinin önemli bir bölümünü yavaş yavaş devraldı. Devamında şunları söyledi:

"BarryWhiteHat ve Brian Gu gibi insanlar sıfır bilgi kanıtı teknolojisinin mantosunu üstlendiler ve başlangıçta araştırmacı olarak işe alınan Justin ve Danrad da giderek kendilerini kanaat önderi olarak belirlediler."

Programcı şu anda üzerinde çalıştığı herhangi bir projeyi belirtmezken, en son ilgi alanlarından ve ilhamlarından bahsetti:

"Kriptografiden uzak bilim alanında, biyoteknoloji ve yapay zekadaki ilerlemeler şaşırtıcıydı - ikinci durumda, bazıları biraz fazla şaşırtıcı diyebilir. 21. yüzyılın hem siyasetinin hem de teknolojisinin nasıl görüneceğini ve üzerinde çalıştığımız her bir parçanın resme nasıl uyacağını anlamaya başlıyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.