Stake Edilen Ethereum (stETH) Kripto Çökmesine Neden Olabilir, İşte Nasıl

Stake Edilen Ethereum (stETH) Kripto Çökmesine Neden Olabilir, İşte Nasıl

Ethereum'un stake edilen bir DeFi varyantı olan Lido Staked Ethereum (stETH), son 48 saat içinde ikincisinden keskin bir şekilde düştü.

ETH'ye 1:1 sabitle işlem görmesi beklenen token şu anda 1.513,14 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içinde %10 düştü. Karşılaştırıldığında, ETH 1.525 dolardan işlem görüyor.

stETH, stETH'in en büyük sahiplerinden biri olan Alameda Capital'in 1,5 milyar dolarlık devasa bir çöplükten kaynaklanan ilk zarar dalgasıyla birlikte Perşembe sonundan beri depegging yapıyor. Alameda, elindeki tüm tokeni sattı.

stETH'nin ETH fiyatlarıyla doğrudan bir bağlantısı yoktur. ETH için ancak tarihi henüz bilinmeyen birleşme yürürlüğe girdikten sonra kullanılabilir.

Ancak tokenin AAVE ve Lido gibi DeFi platformlarında teminat olarak ana rolü, DeFi için korkunç sonuçlar doğurabilir. stETH'deki keskin kayıplar da Ethereum'da panik satışına neden oluyor.

STETH, ETH fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Şu anda Ethereum 2.0 işaret zincirinde kilitli olan ETH'yi temsil eden stETH, genellikle DeFi platformlarında daha fazla ETH ödünç almak için teminat olarak kullanılır.

Ancak fiyatı büyük ölçüde düşerse, token kullanarak ETH ödünç alan pozisyonlar tasfiye edilmeye açıktır. Sahipler, açık piyasada STETH satmak zorunda kalacak ve bu da token için daha da büyük bir fiyat düşüşüne neden olacak.

Bu olayın ETH fiyatları üzerinde çok az doğrudan etkisi olsa da, ikinci en büyük kripto para biriminin panik satışına neden olduğu görülüyor.

ETH fiyatları son 24 saat içinde %11'in üzerinde düştü. Birleşme konusundaki belirsizlik satış baskısını artırdı.

Celsius, Lido çapraz ateşte kalabilir

Ancak stETH'nin ETH fiyatları üzerinde minimum etkisi olsa da, DeFi üzerinde ETH'den yararlanmadaki kilit rolü, yüksek riske sahip olanları yakabilir.

Şu anda, DeFi platformu Celsius, çok sayıda müşteri fonunu stETH'ye kilitledi ve bu fonlar geri ödemeye tabidir. Müşteriler mevcut STETH gerilemesinden korkarsa, bu, Celsius'u itfalarla aşırı yükleyecek ve potansiyel olarak bir likidite krizine neden olacak bir banka kaçışına neden olabilir.

Büyük miktarda token sahibi olan DeFi ana dalları AAVE ve Lido, stETH satışı yoğunlaşırsa bir likidite sıkışıklığı görebilir.

DeFi zaten sıcaklığı hissediyor gibi görünüyor. DeFi Llama'dan elde edilen veriler, en büyük dört platform olan MakerDAO, Curve, AAVE ve Lido'nun son 24 saat içinde kilitlenen toplam değerde ortalama %6'lık bir düşüş kaydettiğini gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.