MetaMask Avax Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

MetaMask Avax Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

MetaMask Avax ağı ekleme işlemi için öncelikle mobil cihaza MetaMask cüzdanı kurulmalı ardından cüzdanın Add Network menüsünden bir dizi komut gerçekleştirilmelidir.

MetaMask Avax ağı ekleme işlemi için öncelikle mobil cihaza MetaMask cüzdanı kurulmalı ardından cüzdanın Add Network menüsünden bir dizi komut gerçekleştirilmelidir. MetaMask cüzdan Avalanche ağına bağlanarak, Avax ağındaki DEFİ ekosistemleri ile etkileşime geçme imkanı bulunur. MetaMask kurulumu, Avax ağ ekleme işlem adımlarını içeriğimizin devamından inceleyebilirsiniz.

MetaMask Cüzdan Ne İşe Yarar?

MetaMask cüzdan, Ethereum üzerindeki, Binance Smart Chain, Avalanche, Polygon gibi diğer blok zincir ağlarındaki DEFİ ekosistemlerine etkileşim sağlamaya yarar. AVAX Coin’in düşük işlem masrafıyla hızlı şekilde transfer edilebilmesine imkan sunar.

MetaMask cüzdan, Firefox, Chrome tarayıcı uzantılarına veya İOS, Android cihazlara uygulama tipinde indirilebilir. Bu kripto para cüzdanı kullanışlı ve anlaşılır arayüzü sayesinde kripto varlıkların rahatlıkla yönetilmesine, saklanmasına imkan sunar.

MetaMask Avax Ağı Eklemeden Önce Dikkat Edilecekler

Eğer Avalanche ağını zaten kullanıyorsanız, sadece C-Chain cüzdanın MetaMask ile uyumlu olduğunu unutmayın. Yani Avalanche cüzdanından MetaMask’a AVAX transferi yapmak için tokenlarınızın C-Chain cüzdanında olması gerekir. Diğer yandan Binance gibi C-Chain’i entegre eden bir borsa cüzdanına sahipseniz zaten rahatlıkla bu cüzdandan AVAX’ları MetaMask’a transfer edebilirsiniz. MetaMask Avax ağı ekleme işlemi ardından cüzdanınıza AVAX transferi yapacaksanız, Binance cüzdanını ve C-Chain entegre Avalanche cüzdanını tercih edebilirsiniz.

MetaMask Kurulumu Nasıl Yapılır?

MetaMask kurulumu için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek gerekir.

 • MetaMask uzantısını https://metamask.io/ adresinden mobil cihaza indirmek mümkündür. Uzantıyı ilgili adresten Chrome, Android veya İOS’a kurabilirsiniz.
 • Uygulamada “aç” komutuna tıkladıktan sonra MetaMask’ın tilkisi açılış sayfasında görüntülenir.
 • Sayfaya gelen “Get Started” seçeneğine tıklanır.
 • MetaMask cüzdanı yaratmak için Create Wallet menüsü seçilip, “Important wallet” başlıklı tuşa tıklanır.
 • Sonraki adımda uygulama size yardımcı olmak için bilgilerinizi anonim olarak paylaşmak isteyip istemediğiniz sorar. Soruya uygun yanıtlardan biri verilir.
 • Açılan tablo üzerinden güvenli bir şifre belirlenir ve kaydedilir.
 • Ekrana gelen cüzdan kurtarma cümlesi bir alanda yedeklendikten sonra, next tuşuna tıklanır.
 • Son olarak görüntülenen “Confirm your secret recovery phrase” başlıklı boşluğa kurtarma cümlesi doğru biçimde yazılıp, confirm tuşuna tıklanır.

Adımlar sonunda kurulum başarıyla tamamlanır, “All done” tuşuna tıklanarak cüzdan arayüzü görüntülenebilir.

MetaMask Normal Şartlarda Hangi Ağa Bağlı?

MetaMask cüzdan normal şartlar altında Ethereum ağına bağlı şekilde çalışır. MetaMask cüzdana Avalanche ağını eklemek için uzantıya Avalanche ağına ait bilgileri eklemek gerekir.

MetaMask’e Avalanche Nasıl Bağlanır?

MetaMask Avax ağı ekleme işlemi için yapılması gerekenler aşağıdaki şekildedir.

 • Cüzdan uzantısına giriş yapılıp, ağ açılır menüsüne tıklanmalıdır.
 • Ekrana gelen “Add Network” başlığı tercih edilir.
 • Add Network sayfasına yönlendirme yapıldığında bir tablo görüntülenir.
 • Bu tabloda sırasıyla ağ adı, yeni RPC URL, zincir kimliği, para birimi sembolü, blok gezgini URL’si hakkında bilgilerin girileceği boş kutucuklar görüntülenir.
 • Boşluklara sırası ile Avalanche Network, https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc, 43114, AVAX, https://snowtrace.io/or https://cchain.explorer.avax.network/ bilgileri yazılır.
 • Ekranın sonundan “save” tuşuna tıklanır.

Tüm aşamalar sonunda MetaMask cüzdanı AVAX ağına başarıyla bağlanır.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.